Sağlığa yeşil ışık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Sağlık

Sağlığa yeşil ışık

Yeşil çay vücudu adeta toksinlerden 'yıkayan' mucizevi bir içecek. Aslında bir içecek değil bir 'yiyecek' olarak kullanılmış ilk keşfedildiğinde, hem de zehirlenenlere yedirilen bir panzehir olarak… Tarihi kayıtlara göre çayı ilk keşfeden Çin'li bir hekim, Sheng Nong. Çin imparatorları, daha halk bu içeceği tanımazken ilaç olarak her yemekten sonra çay içerlermiş ve böylece zehirlenme yolu ile yapılabilecek suikastlara karşı korunma sağlarlarmış. 15. yüzyılda Çin'den yelkenli gemilerle Japonya'ya, daha sonra da Venedik üzerinden Avrupa'ya yayılmış bu gizemli içecek. Bu dönemde de Avrupa'da çok yüksek fiyatlarla ilaç olarak satılmış. Bu durumda bir Japon atasözünü hatırlamadan geçmemek gerekiyor sanırım: "Çaydan bir gün mahrum kalacağına üç gün yemekten mahrum kalmak daha iyidir!"

HAFİFLETİYOR
Bahar gelince aklınıza ilk önce hafiflemek geliyor ise size yeşil çay ile ilgili güzel haberlerim var. Çayın polifenolik bileşenlerinin yani çay kateşinlerinin özellikle de EGCG'nin (epigallokateşin galat) yağ yakıcı-termojenik etkileri olduğuna dair oldukça fazla sayıda bilimsel çalışma mevcut. Fare deneylerinde bu termojenik etki ile farelerin daha fazla enerji harcayıp, yağ yakımlarının arttığı gözlemlenmiş. Üstelik bu etkisi kafeinden çok daha uzun süreli, 24 saate varan bir enerji artışı ve yağ yakımı sağlıyor.


OBEZİTEYE ÇARE OLUYOR
Yeşil çayı bol tüketen Çin, Japonya gibi Uzak Doğu toplumlarda dünyanın diğer bölgelerine oranla şişmanlık-obezite sorunu daha az görülüyor. Yeşil çay tüketen toplumlarda kanser riski de azalıyor.

ÖLÜM RİSKİNİ BİLE AZALTIR
Jama'da Eylül 2006'da yayınlanan bir Japon çalışmada, düzenli yeşil çay tüketiminin tüm ölüm sebeplerinde risk azalttığının saptandığı yazıldı. Dikkatinizi çekmek istiyorum, 'tüm'. Geniş yelpazede bu kadar farklı hastalığa karşı ayrı ayrı koruyucu etkisi olmasında vücuttaki zehirleri, toksinleri atmasının payının çok büyük olduğunu düşünüyorum, çünkü vücuttan atılamayan hatta yeterli hızda ve zamanında atılamayan her toksin başka bir organda hasarlanma yaratıyor.

YEŞİL ÇAY NASIL HAZIRLANIR
Bahar aylarını 'yorgun' geçirmemek ve yazı karşılarken hafiflemek, arınmak istiyorsanız yeşil çayı elinizden düşürmeyin. Günde en az 2 büyük fincan! Elbette yüksek tansiyon ve kalp hastalığınız yoksa… Porselen demlikte türk çayını nasıl demliyorsanız öyle demleyin. Afiyet olsun…

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar