Türkiye

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki patlamanın nedeni havan topu saldırısı mı?


İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronunda henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlamada, iki temizlik görevlisi elinden ve kafasından yaralandı. Kafasından yaralanan ve durumunun ağır olduğu belirtilen görevlinin hayatını kaybettiği belirtildi.Havalimanı, apron ve çevresindeki araştırmaların sürdüğü sırada, havalimanına dışardan gerçekleştirilen bir saldırı ihtimali de göz önünde tutuldu. Arama çalışmalarına helikopter de destek verdi. Atatürk Havalimanı'ndan bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait kızılötesi kameraya sahip Bell 429 tipi helikopter gönderildi. Olay yeri inceleme ekipleri patlamanın meydana geldiği nokta ve bazı uçaklardaki incelemelerini yoğunlaştırdı.
İSTANBUL VALİSİ ŞAHİN: OLAY SIRASINDA KÖRÜKTE YA DA UÇAKTA YOLCU YOKTU

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda saat 02.05'te meydana gelen patlamada 2 temizlik görevlisinin yaralandığı bilgisini doğrulayıp patlamanın sebebine ilişkin incelemeler sürdürüldüğünü söyledi.
Öte yandan Pegasus Hava Yolları da patlamayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Sabiha Gökçen Havalimanı'nda saat 02.05'te, uçak park sahasında henüz sebebi belirlenememiş bir patlama gerçekleşmiştir. Patlama sırasında, patlamanın gerçekleştiği alana yakın bir Pegasus uçağında bulunan 2 temizlik görevlisi arkadaşımız yaralanmış ve hastaneye sevk edilmiştir. Olay sırasında körükte ya da uçağımızda yolcu bulunmamaktaydı. Sabiha Gökçen Havalimanı normal operasyonuna devam etmektedir."

UÇUŞLAR SORUNSUZ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR'
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme AŞ'den yapılan açıklamada, "Terminalimizde uçak iniş ve kalkışlarında hiçbir sorun yaşanmamakta olup, uçuş operasyonu sorunsuz şekilde devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.
'3 PATLAMA SESİ DUYDUK'
Bu arada patlama esnasında havalimanında olan yolculardan biri yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sesler duyduk, patlama sesleri geldi. Hepsi oydu aslında başka da bir şey duymadık. Yanılmıyorsam 3 kereydi. Sonrada görevlilerden öğrendik patlama olduğunu. Apronda polis ekiplerini gördük, itfaiye görmedik."

HAVAN TOPU ATILDI İDDİASI
Habertürk'te yer alan bilgiye göre patlamaya atılan havan topunun neden olduğu öne sürüldü.

İNGİLTERE SABİHA GÖKÇEN İÇİN UYARI VERDİ

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki patlama nedeniyle, Türkiye'ye ilişkin "Seyahat Tavsiyesi"ni güncellediklerini açıkladı. Moore, İngiltere Büyükelçiliği Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu Sabah #SabihaGökçenHavalimanı'nda havan topu saldırısı yapıldığına ilişkin ifadelerden endişe duydum. Hayatının kaybeden temizlik personelinin ailesine başsağlığı dilerim ve diğer personelin de bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ederim. Konuyla ilgili Türk yetkililer ile görüşerek mevcut durum ve ne olduğuyla ilgili bilgi almaya çalışıyoruz" dedi.
UÇAKLARA DA PARÇA İSABET ETTİ
İkinci hasar, bu noktanın yaklaşık 350 metre ilerisinide 201 numaralı köprü yakınlarında tespit edildi. Uzman ekipler ilk incelemeleri sonucunda üçüncü hasarı da 180 metre uzaklıktaki 17 numaralı açık park pozisyonunda belirledi. Park halindeki bazı uçakların yolcu camı ve gövdeklerinde de parça çarpmasından kaynaklanan hasar tespit edildi. Hasar gören uçak sayısının en az 3 olduğu öğrenildi.Başa dön tuşu