Putin, dört bölgede yaşayan insanların kararlarını verdiğini belirterek, “Sonuçlar belli” dedi ve bunun “en doğal hakları” olduğunu söyledi; Federal Meclis’in Rusya Federasyonu’nun dört yeni bölgesini destekleyeceğinden emin olduğunu ekledi.

Rusya’nın geçmiş kuşaklarının bu topraklar için savaş verdiğini savunan Putin, Kiev ve Batı’daki herkesin, bu bölgelerde yaşayanların sonsuza dek Rus vatandaşı olacaklarını duymalarını istediğini, Kiev’deki yetkililerin “ortaya konan bu iradeye saygı duymaları gerektiğini” söyledi.

Putin, “halka güvenli bir yaşam sunmak için” Rusya’nın topraklarını tüm gücüyle koruyacağı, yıkılan köy ve kasabaları, altyapıyı, sağlık ve eğitimi yeniden inşa edeceği sözü verdi.

Rusya lideri, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından bu yana Batı’nın Rusya’ya diz çöktürmeye çalıştığı iddialarını tekrarladı.

Ukrayna’dan dört bölgenin ilhakının “müzakere konusu olamayacağını” belirten Putin, Ukrayna’yı “derhal ateşkes yapmaya ve müzakerelere dönmeye” çağırdı.

harita Ukrayna

İşgal ve ilhak arasındaki fark

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlayan Rusya kısa sürede ülkenin doğusundaki Luhansk ve Donetsk bölgeleriyle güneydeki Herson ve Zaporijya’da kontrolü ele geçirdi.

İlhak etmek, bir ülkenin bir toprak parçasını kendi egemenliği altına alması ve sınırları içine katması, orayı doğrudan yönetmesi anlamına gelir. Bu genellikle askeri, diplomatik veya ekonomik zor yoluyla olabilir. İlhak eden devlet burada tam siyasi otoriteye sahiptir ve doğrudan yönetim ya da atama yoluyla kontrolü alır.

İşgal ise bir devletin ordusunun bir başka devletin topraklarını ele geçirmesi ve zor yoluyla burada siyasi otorite kurması anlamına gelir. İşgalde genellikle belli bir süre söz konusudur ve diğer ülke tarafından geri alınma; ilhak ya da çekilme ile sonuçlanır.