AsyaDünya

Rusya İran’a S-300’lerin ilk sevkiyatını yaptı


İran’ın Rusya’dan satın aldığı S-300 füze savunma sisteminin ilk sevkiyatı bu ülkeye ulaştı. İran, S-300 füze savunma sistemini satın almak için Rusya ile 900 milyon dolarlık anlaşma yapmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Caberi Ensari, ilk S-300 füze savunma sisteminin ülkeye geldiğini duyurdu.

Rus haber ajansı Ria Novosti’nin verdiği habere göre, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Caberi Ensari konuyla ilgili açıklama yaptı. Ensari, “Daha önce geçmişte yaşanan gecikmelere rağmen bu kontratın gerçekleşme aşamasında bulunduğunu bildirmiştik ve bugün ilk partinin İran’a geldiğini bildiriyorum. Diğer partinin sevkiyatı ileride devam edecek” dedi.

S-300 füzelerinin satışını gerçekleştiren Rosoboroneksport temsilcisi Rus haber ajansı Ria Novosti ile görüşmesinde bu konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. Temsilci, “Bu bilgiye ilişkin yorum yapmıyoruz” dedi.

Rusya ve İran 2007 yılında yaklaşık 900 milyon dolar değerindeki S-300 füzelerinin sevkiyatına ilişkin kontrat imzaladı.

Fakat 9 Haziran 2010 yılında BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a silah gönderilmesini yasaklayan kararının ardından askeri ve teknik işbirliğinde aksaklıklar yaşandı.

YASAĞI PUTİN KALDIRMIŞTI 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’a S-300 füzelerinin gönderilme yasağını geçen yıl nisan ayında kaldırdı. Daha sonra ilgili kontratın hazırlandığı belirtildi. Kasım ayında Rosteh Başkanı Sergey Çemezov kontratın yürürlüğe girdiğini açıkladı. İran sevkiyatın 2016 yılının ilk yarısında tamamlanmasını bekliyor.

S-300 FÜZELERİNİN ÖZELLİKLERİ

S-300 füze savunma sistemi Rus şirketi Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi tarafından geliştirildi. Orta ve kısa menzilde balistik ve benzeri hava saldırılarından korunmak için kullanılan hava savunma füze sistemi olan S-300’ler, ilk olarak uçaklara ve cruise füzelerine karşı hava savunması amaçlı geliştirildi. Son türevleri balistik füzelere karşı da savunma yapabiliyor. Hedefi vuruş kabiliyeti oldukça yüksek olan bu füzeler birçok ülke tarafından kullanılıyor.

S-300 sistemi ilk olarak 1979 yılında, büyük sanayi tesisleri, askeri üsler ve düşman uçaklarına karşı hava sahası savunma amaçlı olarak Sovyetler Birliği’nde geliştirildi.

Proje geliştiricisi Almaz-Antey Hava Savunma Şirketi’nin bir alt kolu olan Almaz şirketidir. S-300’ün kullandığı füzeler MKB “Fakel” Tasarım Bürosu tarafından tasarlandı.

S 300 Füzeleri
S 300 Füzeleri


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı