Rusya Açık Açık Tehdit Etti! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Dünya

Rusya Açık Açık Tehdit Etti!

Rusya Açık Açık Tehdit Etti!

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Rusya'dan Suriye'ye gönderilmesi planlanan gelişmiş S-300 füzelerinin Suriye'ye ulaşması durumunda 'gerekeni' yapacaklarını açıkladı.

Rusya'nın NATO temsilcisi Aleksandr Gruşko, Suriye ile imzalanan askeri-teknik anlaşmalara tamamı ile uyacaklarını söyledi.


Rusya'nın uluslar arası hukuka uygun olarak hareket ettiği hatırlatmasında bulunan Gruşko, "Biz Suriye'de durumun değişmesine neden olacak herhangi bir adım atmıyoruz. Bizim verdiğimiz silahlar tamamı ile savunmaya yönelik." dedi.

Batı basınında yer alan haberlerde İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu'nun Soçi'de yaptığı görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i S-300'lerin Suriye'ye verilmemesi konusunda ikna ettiği iddiaları yer almıştı.

S-300'LER DIŞ MÜDAHALEYİ ENGELLEYECEK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Riabkov da yaptığı açıklamada S-300 füze savunma sistemlerinin Suriye'ye verilmesinin istikrara katkı sağlayacağını iddia etti ve bölgeye yönelik dış müdahale alternatifinin ortadan kaldırılacağını söyledi.

S-300'lerin sevkiyatının istikrar sağlayıcı rol oynayacağını vurgulayan Riabkov, "Bu krizin uluslar arası çatışmaya dönüşmesini engelleyecek. Uluslar arası dış askeri müdahale alternatifi henüz rafa kaldırılmış değil…" ifadelerini kullandı.

MUHALEFET GELMEZSE CENEVRE OLMAZ

Haziran ayında Rusya ve ABD'nin öncülüğünde Cenevre'de düzenlenecek konferansla ilgili değerlendirmede bulunan Riabkov, Suriye muhalefetinin delegasyon göndermemesi durumunda Cenevre konferansının yapılmayabileceğini söyledi.

Muhalefetin herhangi bir ön şart ileri sürmeden konferansa delegasyon göndermesi gerektiğini belirten Riabkov, "Bu mümkün mü? Biz olacağına inanıyoruz. Ancak muhalefete etki edenler var. ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin kontaklarını etkili kılması gerekiyor. Çalışmalara Suudi Arabistan ve Katar da katılmalı. Maalesef onlar yapıcı olmayan çalışmalar yapıyor." eleştirisi getirdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar