Köşe Yazarları

Rumların Ohi’si AB’ye sökmez

Duygular, dar çıkarlar, aklın önüne geçince, sürü psikolojisiyle hareket başlar. Sürü psikolojisi ise daima facialara neden olur.
Kıbrıs Rumlarının en büyük zaafı, sürü psikolojisiyle, dar çıkarlarının peşinde koşturmaktır. Oysa, uzun vadeli düşünmemek ve günü kurtarmaya çalışmak, tarihte, Rum toplumuna çok ağır bedel ödetmişti.
Yunanistan’ın ekonomik çöküşüyle birlikte, Kıbrıs Rum ekonomisi, milliyetçi dürtülerle, Yunan bankalarına yatırım yapmış olan Kıbrıs bankalarını da dibe çekti.
Bu bankaların yeniden yüzdürülebilmesi için, minimum 10 milyar dolara acilen ihtiyaç var. Eğer Rum kesimi KISA VADE’de 17,5 milyar dolar bulamazsa, bankacılık sistemleri tamamıyla çökecek. Bu çöküşle birlikte, Kıbrıs Rum ekonomisini yeniden toparlamak mümkün olamayacak.
AB, 10 milyar doları kendisi verirken, 7,5 milyar doların da, mevduatların tıraşlanması yoluyla, Kıbrıs bankaları kanalıyla toplanmasını Anastasiadis hükümetine kabul ettirdi. Ancak, popülizmi yenmek kolay olmuyor.
Rum Meclisi, dışarda toplanan halkın sesini dinleyerek, AB ile yapılan anlaşmayı onaylamadı.
Rumlar, PARA BULMAK için, yönlerini yeniden Rusya’ya doğru çevirdiler. Ancak, Rusya’nın bu 17,5 milyar doları kendilerine vermesi mümkün değil.
Şimdi, gözler yeniden AB’nin gerçek patronu olan Almanya’ya çevrilecek.
Almanya’da, özellikle sol muhalefet ve Sosyal Demokratlar, Rumlara para verip, Kıbrıs’taki Rus kara parasının aklanmasına karşılar. Merkel’in ittifak ettiği güçler de, Rumlara para yardımı yapılmasını onaylamıyor.
Almanya, ekonomik buhran sırasında, Yunanistan’ın istediği kolaylıkları yapmazken, AB içerisinde küçük bir ekonomi olan Kıbrıs’a, kesinlikle taviz vermez.
Ekonomik bunalım, Kıbrıs’ta artık SİYASİ SONUÇLAR doğuracak büyük bir dalga olarak, geri dönecek.
Bu DALGA’nın, kimi yutacağı ise belli.
Rumlar, kendi öz güvenlerini alabildiğine kaybedecekleri yeni bir döneme girmektedirler.
Dış müdahaleler ve baskılar alabildiğine artacaktır. Bu baskılar karşısında, tek çıkış yolunun Kıbrıs sorununu bitirmek olduğunu görecek insanlar, Rum kesiminde gittikçe artacaktır.
Anastasiadis’in tek çıkış yolu, dünya ile daha yakın bağlar kuracak uzlaşıcı politikayı ön plana geçirmek olacaktır.
AKEL’e gelince:
Bu parti, yeniden tarihi bir dönemeçte, tarihi sorumluluklar üstleneceği bir viraja geldi.
AKEL, EOKA döneminde, gerici dalgayı göğüsleyemedi.
Annan planı döneminde, parti tabanı EVET oyu vermeye hazırken, bazı karanlık ilişkiler dolayısıyla, HAYIR diyerek, Rum milliyetçileriyle yeniden ittifak kurdu.
Hristofyas döneminde, RİSK ALMAKTAN KAÇINDI.
Şimdi, bu ekonomik yıkım içerisinde, PARTİ’nin sağ duyusu egemen olup, k kurtuluş yolu olan KIBRIS SORUNU’nun çözümü için, Anastasiadis’i teşvik mi edecek, yoksa, RUS KARA PARA’sının ada üstündeki hakimiyetini mi destekleyecek.
OHİ demek kolay. Siyasi sonuçlarını göğüslemek ise MÜMKÜN DEĞİL.
Dünyanın merkezi KIBRIS DEĞİL. Bu unutulmamalıdır.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı