Rumlar uzlaşmaya hazır - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Güney Kıbrıs

Rumlar uzlaşmaya hazır

Rumlar uzlaşmaya hazır

Alithia ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis hükümetinin hazırladığı ve dün gerek Rum parti başkanlarıyla gerekse Troyka’yla yoğun müzakere süreci çerçevesinde ele alınan öneri paketinin bugün Euro Grubu toplantısında gündeme gelmesinin beklendiğini yazdılar.

Gazete: “Euro Grubu Toplantısına Tek Anlaşmazlıkla” başlığı altında verdiği haberinde, dün gün boyunca Rum Ekonomi Bakanlığı’nda, Troyka’nın, Rum Ekonomi Bakani Mihalis Sarris, DİSİ Başkan Yardımcısı Averof Neofitu, Başsavcı Petros Kliridis ve diğer yetkililer ile teknokratların katılımıyla maraton görüşmeler gerçekleştirildiğini yazdı.


Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinin, gece geç saatlere kadar süren müzakerelerde, sadece Laiki Bankası’nın değil Kıbrıs Bankası’nın (Cyprus Bank) da yeniden yapılandırılması ve Laiki Bankası’nın Avrupa Merkez Bankası’ndan daha önce aldığı 9 milyar Euro’nun geri ödemesinin Kıbrıs Bankası tarafından üstlenilmesi tezinde ısrarcı olduğunu belirten gazete, daha sonra IMF’nin bu sert tutumundan “caydırıldığını” vurguladı.

Gazete, Güney Kıbrıs’ın ABD’deki “dostlarının” IMF’ye müdahaleleri ve Laiki Bankası’nın ıslahıyla bankanın “iyi” bölümünün daha sonra Kıbrıs Bankasıyla birleşmesi önerisine olumlu bakan AB Komisyonu’nun da IMF’nin tutum değişikliğinde büyük etkisi olduğunu belirtti.

KIBRIS BANKASI’NA YÜZDE 20 TIRAŞLAMA GELİYOR

Gazete, dün akşamki yoğun müzakerelerin nihayetinde, Kıbrıs Bankası’nda 100 bin Euro’nun üzerindeki mevduatlardan yüzde 20 oranında tıraşlamaya gidilmesi, diğer bankalardaki mevduatlardan da yüzde 4 tıraşlama yapılması kararına varıldığını belirtti.

Haberde, Laiki Bankasında yatırım olarak bulunan İhtiyat Sandığı hesaplarının ise tıraşlamadan muaf tutulması, böylece toplumun tepkisinin asgariye indirilmesinin de hedeflendiğini işaret etti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve beraberinde bir heyetin bugün öğle saatlerinde Brüksel’de olmalarının beklendiğini de ifade eden gazete, bu akşamki Euro Grubu toplantısında Güney Kıbrıs’ı kurtarma paketinin onaylanması umudunun olduğunu vurguladı.

ÖNERİ YASA TASARISI OLARAK SUNULMAYACAK

Gazete ayrıca, Kıbrıs Bankası’ndaki mevduatlardan tıraşlama yapılması önerisinin Rum meclisine ayrı bir yasa tasarısı olarak sunulmasına gerek kalmadığını, çünkü geçtiğimiz gün Rum meclisinde onaylanan 9 yasadan biri olan ve bankalarda düzenleme yapma hakkını Rum Ekonomi Bakanlığı ve Merkez Bankası’na veren tasarısının, bu durumu da kapsadığını belirtti.

Politis: “Kıbrıs Bankasını Kararnameyle Tıraşlıyorlar – Meclis Kıbrıs Bankası İçin De Yolun Açıldığını Anlamakta Gecikti” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Bankasındaki mevduatların tıraşlanması için ayrı yasa tasarısına ihtiyaç olmadığın Meclis tarafından geç anlaşıldığını, dün gün boyunca kamuoyunun meclisin toplanmasını boşuna beklediğini yazdı.

Gazete, AKEL ve EDEK partisi yetkililerinin, Kıbrıs Bankası’nda tıraşlama yapılmasına ilişkin yasa tasarısının dün meclise sunulacağına dair kendilerine taahhüt verildiğini söylediklerini ancak bu yetkinin hali hazırda Merkez Bankası müdürünün elinde olduğunun sonradan anlaşıldığını belirtti.

Gazete, Kıbrıs Bankası’ndaki 100 bin Euro üzeri mevduatlardan yapılacak kesintinin oranının yüzde 20 ila 25 arasında, diğer bankalardaki mevduatlardan yapılacak kesintinin ise yüzde 2-3 arasında olmasının beklendiğini de öne sürdü.

Fileleftheros gazetesi ise haberlerini: “Kıbrıs Bankası İçin Derin Tıraşlama – Memorandum Troyka’nın Şartlarıyla Kilitlendi – Euro Grubu Anlaşmayı Mühürlüyor – Kıbrıs Bankası’nın Tıraşlanması Mücadelesi” başlıkları altında verdi ve maraton niteliği taşıyan görüşmelerin ardından Rum hükümeti ile Troyka arasında ilke anlaşmasına varıldığını yazdı.

Gazete, Troyka’nın sadece Laiki Bankası’nın değil Kıbrıs Bankası’nın da ıslahını talep ettiğini ancak son günlerde Troyka ile Rum hükümeti arasında geçen yoğun görüşmeler ve hükümet tarafından sunulan alternatif önerilerle Kıbrıs Bankası’nın kurtarıldığını iddia etti.

IMF ve Almanya’nın her iki bankanın da tasfiyesini talep ettiklerini ancak yoğun müzakereler sırasında ABD ve İngiltere’nin siyasi müdahaleleri ile müzakerelerde ilerleme sağlanmasının, Rum tarafının önerilerinin kabul görmesini sağladığını belirtti.

Simerini: “Kıbrıs’ın Geleceği Hassas Dengeler Üzerinde – Bu Akşam Brüksel’de Kritik Zirve”.

Haravgi: “Anastasiadis ve Euro Grubu Tıraşlamada Anlaştı”.

Mahi: “Kıbrıs Kan Ağlıyor – Kıbrıs Troyka’nın Oyuncağı”.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar