Rumlar Gelecekleriyle İlgili Kötümserliğe Boğuldu…

0
13
Rumlar Gelecekleriyle İlgili Kötümserliğe Boğuldu...

 

Fileleftheros gazetesi, “Metron Analysis” adlı şirketin, 4-9 Ekim tarihleri arasında, 18 yaş ve üstü bin 5 kişiyle, rastgele telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirdiği anketin, Rum toplumunda endişe, güven eksikliği, karmaşa ve küçümsemenin hakim olduğunu gösterdiğini yazdı.

Gazete, ankete katılan Rumların yüzde 69’unun, Rum ekonomisinin giderek daha kötü hale geleceğine inandığını, yüzde 15’inin ekonomik durumun aynı seyri izleyeceğini düşündüğünü, yüzde 15’inin de daha iyimser olduğunu yazdı.

Ankete katılan her iki kişiden biri (yüzde 49’luk kesim), ekonomik durumun bu hale gelmesinde bir önceki hükümetin suçlu olduğu kanaatindeyken, yüzde 35’lik kesim bankaları, yüzde 5’lik kesim Avrupa Birliği’ni, yüzde 3’lük kesim bugünkü hükümeti, yüzde 4’lük kesim ise diğer etkenleri sebep gösterdi. Yüzde 4’lük kesim bu soruyu yanıtsız bıraktı.

Güney Kıbrıs’ın para birimiyle ilgili olarak ise ankete katılanların yüzde 76’sı, Euro’da kalınması gerektiği görüşündeyken, yüzde 21’i Kıbrıs lirasına dönmeyi istediğini belirtti. Yüzde 3’lük kesim ise bu soruyu yanıtlamadı.

Ankete katılanların yüzde 73’ü, Güney Kıbrıs’ın iflas olasılığı konusunda iyimser yanıtlar verdi. Yüzde 22’lik kesim ise Güney Kıbrıs’ın iflas edeceği yönünde görüş belirtti. Yüzde 5’lik kesim de bu konuda herhangi bir fikir beyan etmedi.

UMUTLAR DOĞALGAZ VE TURİZMDE… MARAŞ’IN İADESİ DE OLUMLU ETKEN

Gazete, ankete katılan her 10 Rum’dan birinin, umudunu doğalgaz ve turizmden gelecek gelire bağladığını kaydederken, katılımcıların yüzde 84’ünün, devletin çağdaşlaştırılmasının kalkınma için ciddi umutlar doğuracağı görüşünde olduğunu yazdı.

Her 7 kişiden birinin de, Maraş’ın iadesinin ekonomik darboğazdan çıkılmasına olumlu katkı yapacağı görüşünü belirttiğini kaydeden gazete, yüzde 61’lik kesimin Güney Kıbrıs’ta kumarhane açılmasına bel bağladığını yazdı.

POPÜLARİTESİ EN AZ OLAN SİYASİ PARTİ LİDERİ ANDROS KİPRİANU

Ankette, siyasi parti liderlerinin popülaritesi de irdelenirken, en az popülariteye sahip olan siyasi parti liderinin AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu olduğuna vurgu yapıldı.

Ankete katılan Rumların yüzde 31’i Kiprianu lehinde oy kullanırken, yüzde 64’ü aleyhinde oy kullandı. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise, yüzde 62 oranında olumlu, yüzde 36 oranında da olumsuz oy aldı.

Rum Meclis Başkanı ve KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru, katılımcıların yüzde 58’inin olumlu oyunu alırken, yüzde 38’inin olumsuz oyunu aldı. DİKO Başkanı Marios Karoyan da, yüzde 38 olumlu, yüzde 57 olumsuz oy aldı.

Katılımcıların yüzde 54’ü, DİSİ Başkanı Averof Neofitu için olumlu, yüzde 43’ü de olumsuz görüş belirtti. Vatandaşlar İttifakı Lideri Yorgos Lillikas da, yüzde 49 olumlu, yüzde 46 olumsuz oy aldı.

EURO. KO Başkanı Dimitris Şilluris ise, yüzde 49 olumlu, yüzde 41 olumsuz oy aldı.

KRİZ RUMLARI “DELİRTTİ”

Bu arada, Simerini gazetesi de “Kriz Bizi Delirtiyor” başlığıyla aktardığı haberinde, Rumların ekonomik krizden büyük ölçüde olumsuz etkilendiğini ve uzmanların, Rum halkının ruh sağlığının giderek bozulduğu konusunda uyarıda bulunduğunu yazdı.

Gazete, psikolojik destek talebinde bulunan Rumların son aylarda giderek artış gösterdiğini ve bu talepte bulunan Rumların başlıca sebeplerinin ekonomik kriz olduğunu kaydetti.