Rum İle Çalışana İş Yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Türkiye

Rum İle Çalışana İş Yok

 

Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız Ankara’nın tavrını açıkladı: “Rumlarla çalışan şirkete iş yok!..”


Başbakan Erdoğan’ın ABD gezisinde Kıbrıs’tan Kuzey Irak’a kadar net mesajlar verildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Kıbrıs’ta doğal gaz iki tarafın eşit hakkı. Bölgede Rumlarla çalışan şirketlere iş yok” dedi.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Türkiye Kıbrıs meselesindeki kararlılığını ABD’de bir kez daha gösterdi. Akdeniz’de yapılan doğal gaz arama faaliyetleri kapsamında Türkiye’nin nabzını yoklayan Amerikalı yetkililere, “Gaz iki tarafın da eşit hakkı olarak tanınmadan ve eşit gelir paylaşımı yapılmadan gayrimeşrudur” mesajı verildi. Türk heyeti ayrıca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile çalışan şirketlerin Türkiye’den iş alamayacağını da kaydetti.

LNG 2016’da zor
Görüşmelerde ele alınan konulardan biri de ABD’den yapılmak istenen sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı oldu. ABD yönetimi, Türkiye pazarına yüksek fiyatla doğal gaz satmanın ABD’nin kendi içinde satılan gazın fiyatlarını da yükselteceğini savunarak Türkiye’ye yakın dönemde LNG satışının imkansız olduğunu ifade etti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Talebimiz hala geçerli. Ancak farklı gerekçeler göstererek 2016’da dahi LNG vermelerinin zor olduğunu söylediler” diye konuştu.

TPAO’ya ortaklık
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD temasları çerçevesinde ele alınan konular arasında enerjiye yer verildi. Görüşmelerde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) için de girişimlerde bulunuldu. Amerikalı petrol devleriyle önemli projelerde ortaklığa hazırlanan TPAO’nun yakın bir zamanda önemli bir açıklamada bulunacağı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Enerji Bakanı Yıldız da, ortak petrol aranması konusunda görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Taner Yıldız, görüşmelerde ele alınan bir diğer önemli konunun da Kuzey Irak olduğunu ifade etti. ABD’ye Türkiye’nin hem güney hem de kuzeyde işbirliği içinde olduğunun anlatıldığını ifade eden Yıldız, “Biz Basra’da, Siba’da, Mansuriye’de çalışmalar yapıyoruz. Hem Türkiye’nin hem de Irak’ın çıkarına olan konular bunlar. Madem güney-kuzey fark etmiyor, Kuzey Irak’ta da iş birliği olacaktır” dedi. Kuzey Irak ile yapılacak bir anlaşmanın ülkenin anayasasına da aykırı olmayacağını ifade eden Yıldız, “Kuzey’de 19 ülke 39 firma iş yapıyor. Neden Türkiye de olmasın” dedi.

Yıldız, ABD Başkanı Barack Obama’nın Uluslararası Enerji İşleri Özel Temsilcisi Carlos Pascual’la yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Yıldız, bölgede Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve birçok ülkeyi de kapsayan değerlendirmenin yapıldığını, karşılıklı projelerin konuşulduğunu aktardı.

STA’nın getirisi olacak
Yıldız, Serbest Ticaret Anlaşması’na yönelik soru üzerine de, “Çalışma grubu kurulacak. Grubun serbest ticaretle ilgili mutlaka Türkiye’ye getirileri olacak bir çalışması olacaktır” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar