Köşe Yazarları

Riskler çok


Tüm piyasalar Amerika’dan gelecek haberlere bağlı hareket etmekte. Piyasaların ABD’ye bağlı hareket etmesinin sebepleri:a) ABD Merkez Bankası FED acaba ne yapacak?
b) Gevşek para politikası mı yoksa sıkı para politikası mı izleyecek?
c) Bu politikaları ne zaman hayata geçirir?
d) Yeni FED Başkanı seçilecek. Seçilecek olan yeni FED Başkanı nasıl hareket edecek? Nasıl bir politika izleyecek? Eski başkanın politikalarını izleyecek mi?
e) Suriye konusunda ABD’nin tavrı nasıl bir şekil alacak?Tüm bunlar dünya finans piyasalarını darmadağın eden sorular. Sadece gelişmekte olan Türkiye piyasaları gibi piyasaları değil gelişmiş ülke piyasalarını da darmadağın eden meselelerdir.
Bol likiditenin yarattığı etkiyle finans piyasalarında ki paralar sürekli yer değiştiriyor. Faizler yukarı çıkıyor, borsalar düşüyor, gelişmiş ülke para birimleri sürekli değer kazanıyor. Sanki 2008 krizi henüz bitmemiş gibi. Riskler halen devam etmekte. Merkez Bankalarından kaynaklanan riskler devam ederken, Suriye ve Orta Doğu da ki riskler eklenmiş durumda. Buna ilaveten Euro Bölgesi borç stok sorunu yine gündem olacak.
Avrupa’nın başka sorunları da var. Örneğin; bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması vazgeçilemeyecek bir gündem. Almanya da ki seçimlerden sonra Avrupa Merkez Bankası ECB’nin sermaye artırımı gündeme gelecek ve sermaye artırımının hangi ülkeler tarafından yapılacağı sorununu yaşayacağız.
Yine muhtemel risklerden biri ABD Merkez Bankası FED’in eskisi kadar çok para basmayacak olması. Bu durumda piyasaları karıştırmaya yeter. Bu durumdan da en çok etkilenen ülkeler gelişmekte olan ülkelerdir. Bu ülkelerde enflasyon yükseliyor, para birimleri değer kaybediyor, büyüme büyük olasılıkla düşecek.
Şu anda parası en fazla değer kaybeden ülkeler; Şili, Hindistan, Endonezya, Brezilya, Meksika, Türkiye. Yabancı sermaye çıkışı da devam ediyor.
Kısacası bu yılsonuna kadar ve de 2014 yılında gerek Amerika gerekse Avrupa kaynaklı risklere karşı gelişmekte olan ülkelerin riskleri de birleşince sıcaklık çok artacak gibi gözüküyor.

Başa dön tuşu