Kıbrıs

Rezaletin bedeli toplamda 4 yıl 15 ay


Devrim DEMİR

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, haziran ayında Aydınköy’de meydana gelen ve büyük infiale neden olan 14 yaşındaki çocukla cinsel ilişkiye girerek ve “Cinsel tecavüz” suçlarından yargılanan Mustafa Çabuk, Mehmet Yurdusev ve Ömer Yurdusev’in davası ile ilgili kararını açıkladı. 
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davada heyet, Mustafa Çabuk ve Mehmet Yurdusev’i 2’şer yıl, Ömer Yurdusev’i ise 15 ay hapislik cezasına mahkum etti. 
Ömer Güran başkanlığında, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararını Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı okudu.

Müebbet ve 15 yıla kadar hapisliği var
Kararı okuyan Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı,  sanıkların “Cinsel tecavüz” suçunu geçtiğimiz haziran ayında işlediğini anlattı.
Melek Esendağlı, sanıkların işlemiş olduğu suçun esasen ahlaka aykırı bir suç olduğunu ve işlenen vahim suçlardan bir tanesi olduğunu söyledi. Esendağlı, yasa koyucuların bu tür vahim suçlar karşısında müebbet ve 15 yıla kadar hapislik öngördüğüne dikkati çekti.

Melek Esendağlı: Cezalar ibret verici olmalı  
Melek Esendağlı, ciddi suçlar arasında yer alan “Cinsel tecavüz” suçlarının duyulmasının toplumun tahammülü olmadığını, ülkemizde “Cinsel tecavüz” suçlarının arttığına dikkat çekti. Mahkemelere bu tür suçlar karşısında büyük görevler düştüğünü belirten Esendağlı, verilecek olan cezaların ağırlaştırıcı ve bu suçu işlemek isteyenlere ibret verici olması gerektiğini vurguladı.

Müebbet de olabilirdi
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararını okuyan Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, tecavüz suçlarının toplum üzerinde derin dram bırakan, vahim ve utanç verici suçlardan bir tanesi olduğunu söyledi. Bu tür olaylar karşısında mağdurun dışlanma korkusu ile çoğu zaman olayı gizlediğine ve adım atmasının oldukça güç olduğunu söyleyen Esendağlı, “Geçtiğimiz yıl içerisinde cinsel suçlara yönelik, yeni suç tanımları yapıldı. Yasa 16 yaşından küçük bir çocukla kendi rızası olsun veya olmasın cinsel ilişkiye girmenin suçu ömür boyu hapislik öngörmektedir” dedi.

“Artma eğiliminde olan suçlara caydırıcı ceza verilmeli”
Melek Esendağlı tarafından okunan kararda sanıkların yeniden topluma kazandırılması için en adil ve en uygun olanının hürriyetini bağlayıcı ceza olduğunu söyledi. Esendağlı, mahkeme heyeti sanık Mustafa Çabuk ve Mehmet Yurdusev’i 2 yıl, Ömer Yurdusev’i ise 15 ay hapis cezasına mahkum ettiğini duyurdu.Başa dön tuşu