EğitimYaşam

Rauf Denktaş Üni̇versi̇tesi̇ öğrenci̇leri̇ yeni̇ öğreti̇m yılına hazırYükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu tarafından öğretime başlama izni verilen Rauf Denktaş Üniversitesi, 2018-2019 öğretim yılında öğretime başlamak üzere hazırlıklarını tamamladı. Halkla İlişkiler Ofisi’nden verilen bilgiye göre Rauf Denktaş Üniversitesi yeni yıla 1 Ekim 2018 Pazartesi günü başlıyor.
Diğer üniversitelerden farklı olarak Rauf Denktaş Üniversitesi yeni öğretim yılı öncesinde Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerine 3 hafta süren bir Temel Bilimler Programı düzenledi. Bu program çerçevesinde öğrencilere İngilizce, Matematik ve Bilgisayar dersleri verildi. İlk kez KKTC’de bir üniversitede uygulanan öğretim yılı öncesindeki Temel Bilimler Programı sonunda öğrencilere İngilizce Seviye Tespit Sınavı yapıldı. Bu arada Temel Bilimler Programı ile öğretim üyelerinin değerlendirildiği “ders ve öğretim üyesi değerlendirme” anket sonucunda öğretim üyeleri programa katılan öğrencilerden tam not aldılar.Üniversitenin Halkla İlişkiler Ofisinden verilen bilgiye göre 6-21 Eylül 2018 tarihlerinde İngilizce, Matematik, Bilgi Teknolojileri derslerini içeren Temel Bilimler Kursu düzenlenmiş ve 25 Eylül tarihinde öğrencilere Web üzerinden İngilizce seviye tespit sınavı yapılmıştır.  Konu ile iligli olarak Rauf Denktaş Üniversitesi Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu Müdürü Hüseyin Demirel yaptığı açıklamada, bu amaç doğrultusunda, en son teknoloji kullanılarak, en saygın ölçme-değerlendirme platformlarından birisi olan ‘Oxford Online Placement Test’in başarıyla kullanıldığını belirtti. Demirel, çevirimiçi (online) olarak yapılan sınavın en büyük özelliklerinden bazılarının; her öğrenciye düzeyine göre farklılaşan sorular sunulması, sınav sonuçlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmesi ve sınav sonuçlarının anında erişilebilir olmasına vurgu yaptı.

Keza, 3 haftalık kursta öğrencilerin birinci sınıfa en iyi şekilde hazırlamak ve bunu yaparken sadece İngilizce değil, bunun yanısıra Matematik ve bilgisayar bilgilerini de daha ileriye götürmek olduğu belirtilmiştir.

Rauf Denktaş Üniversitesi’nde 1 Ekim’de başlayacak olan eğitim öğretim yılında, bir grup öğrenci Lisans Programlarında ve yeterli İngilzce seviyesine erişmemiş öğrenciler ise Yabancı Diller Okulu’nda öğrenim göreceklerdir. Hazırlık  programında öğrenciler diğer üniversitelerden farklı olarak İngilizce dersi yanında Matematik, Bilgisayar ve Türkçe dersleri de alacaklardır.

Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin organizazyonu ile Rauf Denktaş Üniversitesi’nde sınavlar (yeterlilik) sonrasında öğrencilere oryantasyon programı çerçevesinde hafta sonu adanın çeşitli bölgelerine gezi düzenleneceği kaydedilmiştir.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, üniversitelerinde kaliteli eğitim verme adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını, deneyimli ve yetkin hocaları ile tecrübelerini eğitim programlarına yansıtacaklarını bildirdi. Ayrıca, Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu’ndaki farklı, daha etkin ve kapsamlı uygulamayı, lisans programlarında da uygulayıp istihdam edilebilir mezunlar vereceklerini söyledi.

Başa dön tuşu