Dünya

Putin, Ukrayna’yla yaşanan gerilim yüzünden güvenlik konseyini toplamayacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna gemilerinin Rus karasularına girerek sınır ihlali yapması yüzünden Kerç Boğazı bölgesinde yaşanan gerilim nedeniyle güvenlik konseyini toplamayı planlamadığı belirtildi.


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in Ukrayna’yla Kerç Boğazı’nda yaşanan gerilim nedeniyle güvenlik konseyini toplamayı planlayıp planlamadığı sorusu karşısında, “Hayır (planlamıyor)” dedi. Peskov, ayrıca, Rusya liderinin Moskova’da olduğu bilgisini verdi.

Ukrayna gemilerinin dün Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya’nın bölgeye savaş uçaklarını göndermesi raddesine gelinmişti. Rusya, ayrıca, Kerç Boğazı’ndaki Kırım Köprüsü’nün altına bir tanker yerleştirip güvenlik nedeniyle buradaki trafiği bir süre için durdurmuştu.

UKRAYNA PARLAMENTOSUNDA SIKIYÖNETİM OYLAMASI

Ukrayna’nın eylemlerini Kremlin ‘çok tehlikeli bir provokasyon’, Rusya Dışişleri de ‘planlı bir provokasyon’ olarak değerlendirdi.

Öte yandan gerilimin ardından Ukrayna parlamentosunda sıkıyönetim ilan edilip edilmeyeceğinin oylanması bekleniyor.

MART 2019 SEÇİMLERİ İPTAL EDİLEBİLİR

Sıkıyönetim kararı alınırsa Ukrayna’da Mart 2019’da düzenlenecek devlet başkanlığı seçimleri ertelenebilecek. Bunların, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun popülaritesini iyice kaybettiğini gösteren anketlerin yayınlandığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı