Putin ile Erdoğan zirvesi: Alacağımız kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
DünyaTürkiye

Putin ile Erdoğan zirvesi: Alacağımız kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacak

Rusya lideri Putin, Suriye’nin İdlib vilayetindeki gerilimi ele almak için Türk mevkidaşı Erdoğan ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Erdoğan, ”Alacağımız kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır” derken; Putin hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı dileklerini iletti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi başladı.


Liderlerin bu seneki üçüncü yüz yüze görüşmesi, Suriye’nin İdlib vilayetinde gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşiyor.

İdlib’de şu anda terörist gruplar ve silahlı cihatçıların yanı sıra Suriye ordusu askerleri ile Rus ve Türk güçler de bulunuyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugünkü Putin-Erdoğan görüşmesinden beklentileri sorulduğunda, İdlib’deki gerilimin ‘nedenleri hususunda ortak bir anlayışa varmak’ ve gerilimin dindirilmesi için ‘ortak önlemler almak’ istediklerini belirtmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Moskova’ya İdlib hususunda ‘mutabakat ümidiyle’ gideceklerini söylemişti.

Ayrıca Peskov, Moskova’daki görüşmelerin ‘uzun ve zor’ geçmesini beklediklerini de kaydetmişti.

‘Putin ve Erdoğan, mevcut Soçi mutabakatlarını revize edebilir’

Rus Ortadoğu uzmanı Stanislav Tarasov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü zirvede mevcut Soçi mutabakatlarını revize edebileceklerini belirtti.

Sputnik‘e demeç veren Tarasov, Putin ve Erdoğan’ın İdlib’deki gelişmeler üzerine yapacağı zirveden beklentilerini anlattı.

Bugünkü zirvenin çok büyük önem taşıdığını kaydeden Tarasov, “Putin ve Erdoğan’ın görüşmesi, hiç olmadığı kadar ciddi bir görüşme olacak. Zira Soçi mutabakatlarında oluşan ‘deliklerin’ kapatılması gerekecek” dedi.

Suriye’deki güncel duruma bağlı olarak önceki mutabakatlarda değişiklikler ve eklemeler yapılabileceğini kaydeden Tarasov, “Belge revize edilebilir, daha net tanımlayıcı maddeler eklenebilir. Türkiye, Suriye, İran ve Rusya’nın bundan sonra nasıl hareket edeceğine ilişkin bir yol haritası ortaya koyulmalı” ifadelerini kullandı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar