SağlıkSürmanşet

PRP – Platelet Rich Plasma nedir?

Uzm. Dr. Pervin Fevzioğlu yazdıUzm. Dr. Pervin Fevzioğlu PRP ve PRP tedavisinin kulanım alanlarını yazdı.
Kanı; plazma ve şekilli elemanlar (trombosit, kırmızı kan hücresi (eritrosit ) beyaz kan hücresi (lökosit ) olmak üzere iki kısımdan oluşur. Platelet yani trombositler, kanın şekilli elemanlarından biridir ve ana işlevleri kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Trombositlerin diğer işlevi de içerdiği büyüme faktörleri denilen proteinler aracılığıyla yara iyileşmesine yardımcı olmaktır.PRP plateletten zengin plazmanın İngilizce yazılımının baş harflerinden oluşmaktadır.

Uygulama alanına göre hastadan küçük bir miktar kan alınır, santrifüj denilen cihazda, belirlenmiş hız ve sürelerde çevrilerek kanın farklı katmanlara ayrılması sağlanır. Orta katman trombosit açısından zengin plazmadır. Bu plazma katmanı normal kandan daha fazla trombosit içerir.

Trombositten zengin plazma, tedavi edilecek bölgeye enjekte edilmek üzere alınır.

PRP içeriğinde yer alan büyüme faktörleri adı verilen maddeler; iyileşmeyi uyarır, iyileşme süresini kısaltır, ağrıyı azaltır ve saç büyümesini destekler.

PRP Tedavisinin Kullanım alanları;

-Tendon, ligaman, kas ve eklem yaralanmaları; PRP enjeksiyonları pek çok kas -iskelet sistemi yaralanmalarını tedavisinde kullanılmaktadır. Kronik tendon yaralanmalarında, tendinitlerde (tenisçi dirseği gibi) uzun süren tedavi sürecini hızlandırmak, ağrıyı azaltmak için PRP tedaviye eklenebilir.

-Ameliyat sonrası iyileşme; İlk olarak çene ameliyatları ve plastik cerrahi ameliyatlarından sonra iyileşmeyi hızlandırmak için PRP kullanıldı. Günümüzde ameliyat sonrası PRP enjeksiyonları kas, tendon, ve ligaman gibi iyileşme süresi uzun olan dokuların iyileşme süresini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

-Osteoartrit (kireçlenmeler); Kireçlenmelere bağlı ağrı ve tutukluk hissini azaltmaktadır.

-Saç Dökülmesi; PRP enjeksiyonu hem erkek tipi kellik hem saç dökülmesini önlemede hem yeni saç büyümesini uyarmada etkilidir. Ayrıca saç ekimi sonrası saç büyümesinin uyarılması için de kullanılabilir.

-Cilt Gençleştirme

Uygulanan bölgede ağrı ilk iki hafta artabilir.

Uygulama sonrası ilk iki günde oluşan kızarıklık, şişlik, her iki saatte bir 15-20 dakika buz uygulanarak azaltılabilir.

Herhangi bir iyileşme hissedilmesi 4-6 hafta sürebilir.

Uygulanacak tedaviye göre farklılık göstermekle birlikte ortalama üç uygulama önerilmektedir.

Tedavinin etkisini azaltabileceği için tedavi öncesi ve sonrası genellikle 1 hafta nonsteroid antienflamatuvar grubu ağrı kesici almaktan kaçınılmalıdır.

Tedavi sonrası PRP uygulanan bölgede stres oluşturabilecek aktivitelerden kaçınılması önerilir. Koşu, bisiklet gibi zorlayıcı aktivitelere geri dönüş için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

PRP kendi kanınızdan elde edildiği için uygulamaya bağlı alerjik reaksiyon veya bağışıklık reaksiyonu görülmez. Yan etki olarak enjeksiyon bölgesinde tolere edilebilir ağrı ve steril uygulama koşullarına uyulmazsa düşük olasılıkla enfeksiyon görülebilir.

 

 

Başa dön tuşu