Portland'da gösteriler 'ayaklanma'ya dönüştü! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Eylül 25, 2023
Dünya

Portland’da gösteriler ‘ayaklanma’ya dönüştü!

Seçim sonuçları belli olur olmaz insanların sokağa döküldüğü ABD kentinde, üçüncü akşam Trump karşıtı göstericiler mağazaların ve araçların camlarını kırdı. Çok sayıda protestocuyu gözaltına alan polis, biber gazı ve plastik mermi kullandı.

ABD’nin batı eyaletlerinden Oregon’un en büyük kenti Portland’da seçim sonuçlarının netleşmesiyle başlayan protestolar, yerel zaman dilimine göre bu akşam saatlerinde şiddete dönüştü.

Otomobil ve mağazaların camlarını kıran göstericiler, polisle karşı karşıya geldi. Polis aralarında yol kapatmaya çalışan protestocuların da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.


Protestoların bir ayaklanmaya dönüştüğünü açıklayan Portland polisi, göstericilere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanacağını Twitter hesabından duyurdu.

Reuters haber ajansının geçtiği bazı fotoğraflarda ise, göstericilerin beyzbol sopaları taşıdığı görüldü.

Olaylı gecede, dev bir kalabalık Hawthorne Köprüsü’nü geçti ve trafiği durdurdu.

Trump sessizliğini bozdu

Protestolara ilişkin ilk kez açıklama yapan Donald Trump, Twitter hesabında ülke genelindeki gösterileri ‘Adil değil’ ifadesiyle değerlendirdi. Trump, “Açık ve başarılı bir başkanlık seçimi yapıldı. Şimdi medya tarafından kışkırtılan profesyonel göstericiler protesto ediyor. Hiç adil değil” mesajını paylaştı.

Sosyal medyada ‘Benim başkanım değil – #NotMyPresident’ etiketiyle başlayan kampanyalara, binlerce mesaj gelmeye devam ediyor.

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump, sürpriz bir zaferle rakibi Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ı mağlup ederek ABD’nin 45. Başkanı seçilmişti.

Doğudan batıya protestolar

ABD’de tarihi seçimin ardından başlayan protestolar ülke genelinde ise ikinci gününü doldurdu.

Doğu yakasında New York başta olmak üzere Washington, Baltimore ve Philadelphia’da, batı yakasında ise Los Angeles ve San Francisco’da binlerce kişi sokağa çıktı. ‘Benim başkanım değil’ yazan pankartlar taşıyan göstericilerin toplandığı New York’taki Trump Tower ve Trump’ın Beyaz Saray’ın birkaç sokak yakınında açtığı otelin çevresinde, polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Los Angeles ve Minneapolis kentlerinde göstericiler yolları trafiğe kapadı. Trump karşıtı gösterilen düzenlenen Baltimore’da ise polis, iki  kişiyi gözaltına aldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar