Kıbrıs

Pompalı tüfekle dehşet saçtı


Devrim DEMİR

Girne önceki gece silah sesleri ile yankılandı. Ülkede öğrenci olarak bulunan Haşim Burak Solak ve Güven Can Yaşa Girne’de Almahara isimli eğlence mekânına alınmayınca çılgına döndü. Güvenlikle tartışan 2 öğrenci daha sonra olay yerinden ayıldı.
Zanlı Haşim Burak Solak, ülkede kullanımı ve ithali yasak olan Magnum İnterpress marka pompalı tüfekle eğlence mekânına geri dönerek güvenlik görevlilerini tehdit etti. Havaya bir el ateş açarak tehditler savuran Solak, olay yerinden kaçarak evine saklandı.
Zanlı Güven Can Yaşa, pompalı tüfekten çıkan “Fıoccmı” marka boş fişeği arkadaşını cezadan kurtarmak için fişeği çöp bidonuna attığı için aynı gün gözaltına alındı. 
Girne Polis Müdürlüğü olayın ardından başlattığı soruşturmada, Haşim Burak Solak’ın kaldığı evi tespit ederek Solak’ı gözaltına aldı.
Zanlılar tutukluluk talebiyle dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı.
Yargıç Hazan Haksun, polisin başlatmış olduğu soruşturmanın ciddiyetine dikkati çekerek, zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.Önce tehdit etti sonra havaya ateş açtı
Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Süleyman Çelik mahkemede verdiği ifadede zanlı Haşim Burak Solak’ın “İthali yasaklanmış ateşli silah ve patlayıcı madde tasarruf, taşıma ve kullanma”, “Meskûn mahalde ateş etme”, “Şiddet tehdidi” ve “Darp” suçlaması ile Güven Can Yaşanın ise “Suçu örten” suçlaması ile tutuklandığını anlattı.
Polis memuru Süleyman Çelik, zanlı Solak ve Yaşanın önceki gece Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde bulunan eğlenece mekânı Almahara’ya gittiklerini söyledi. Çelik zanlıların güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmamaları üzerine güvenliklerle kısa süreli bir tartışma yaşadıklarını belirtti. Her iki zanlının da olay yerinden ayrıldığını ifade eden polis memuru, Haşim Burak Solak’ın evinde kanunsuz olarak muhafaza ettiği pompalı tüfekle yeniden eğlence mekânına döndüğünü kaydetti.
Solak’ın güvenlik görevlisi Necip Cem Güneylioğlu’na “Allah’tan başkasından korkmam ben altı sene tedavi gördüm sıkarım ölürsün” sözleri ile şiddet tehdidinde bulunarak havaya bir el ateş açtığını ifade eden Çelik, zanlının olay yerinden kaçtığını söyledi.
Polis: Evinin kapısını kırarak içeri girdik   
Soruşturmayı yürüten polis memuru Süleyman Çelik, zanlı Haşim Burak Solak’ın Selin Park, D Blok Daire 1 Girne2deki evine gittiklerini ancak kapıyı kimsenin açmadığını anlattı. Çelik kapının açılmaması üzerine içeriye kırarak girildiğini, evde bulunan zanlının etkisiz hale getirilerek tutuklandığını kaydetti. Çelik olayda kullanılan TS 870-TR Magnum İnterpress marka pompalı silah ile 33 adet canlı fişeğin bulunarak emare olarak alındığını belirtti.

Yaşa’da “suçu örten” suçlaması ile tutuklandı
Arkadaşı ile olaylara karışan ve daha sonra Solak’ın ceza almaması için Fıoccmı marka boş fişeği saklayan Güven Can Yaşa’da “Suçu örten” suçlaması ile gözaltına alındı.
Polis memuru zanlı Yaşa’nın evinin bulunduğu sokak, Şehit Orhan Durusu Caddesi Halidem Sokak, No:8 ‘de yapılan aramada boş fişeği çöp bidonunun üzerinde bulduklarını belirtti. Fişeğin emare olarak alındığını ifade eden Çelik, zanlılar hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Polis: Silah adada yasak
Polis memuru Süleyman Çelik, zanlı Haşim Burak Solak’ın tasarrufunda bulunan pompalı silah’ın ülkede kullanımın yasak olduğuna dikkati çekerek, silahın adaya nasıl getirildiğine dair araştırma başlattıklarını anlattı.
Çelik pompalı silahın incelenmek üzere, balistiğe gönderildiğini belirtti.Başa dön tuşu