Kıbrıs

Polis yeni uyuşturucu zulalarına ulaştı
Devrim DEMİR
Göçmenköy’de 7 Temmuz tarihinde aracında arkadaşları tarafından ölü olarak bulunan 26 yaşındaki Arda Erkan’ın ölümü ile ilgili polisin soruşturması devam ediyor. Zanlıların vermiş olduğu gönüllü ifadesinde polis yeni uyuşturucu zulalarına ulaşırken, 12 adet boş Bonzai paketi, sigara paketine gizlenmiş 2 adet ağzı kapalı yaklaşık 6 gram ağırlığında Bonzai ele geçirdi.
Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nde görevli polis ekiplerinin başarılı takibi sonucu yakalanan 5 kişi tutukluluk sürelerinin dolması üzerine, dün ek tutukluluk talebiyle yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Yargıç Meltem Dündar huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, zanlılar hakkında yürütülen soruşturmanın devam ettiğine dikkati çekerek, 17 yaşındaki S.K., Şakircan Özselmanoğlu ve Doğuş Erzen’in 3’er, Erol Tayfur ve Mustafa Kavaz’ın ise 5’er gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.Zula yerlerini numaralandırdılar
Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nde görevli polis memuru Mehmet Sevinç mahkemede verdiği ifadesinde, 22 temmuz tarihinde tutuklanan Erol Tayfur, S.K., Doğuş Erzen, Şakircan Özselmanoğlu ve Mustafa Kavaz aleyhine başlatılan soruşturmanın devam ettiğini anlattı. Mehmet Sevinç alınan 2 günlük tutukluluk süresinde zanlı Mustafa Kavaz’ın uyuşturucu sakladığı iki ayrı bölgeyi polise gösterdiğini söyledi. Sevinç, Kavaz’ın gösterimi ile Lefkoşa-Girne anayolu doğu kısmında bulunan ormanlık alanda yapılan aramada siyah poşetler halinde 12 adet boş Bonzai paketi ele geçirdiklerini kaydetti.
Aynı bölgede devam eden aramalarda, 1 adet sigara paketi, ormanlık alanda bulunan bir ağacın üzerinde plastik üzerine yazılı 7 numara tespit ettiklerini ifade etti. Sevinç 7 numara yazılı olan bölgede yaptıkları aramada, haziran ayında Turunçlu yolunda aldıkları 100 paket Bonzai’nin 25 boş paketini bulduklarını söyledi.
Mehmet Sevinç 1 gün arayla zanlı Kavaz’ın yeniden gönüllü ifade vererek bu kez Gönyeli’de göstermiş olduğu bölgede arama gerçekleştirdiklerini söyledi. Sevinç zanlı Kavaz’ın gösterimi ile Yaşar Doğu Sokak Gönyeli’de gerçekleştirdikleri aramada 2 ayrı paket halinde, ağzı kapalı 6 gram Bonzai bulduklarını anlattı.

Polis: Haziran ayında 20 paket satıldı
Mahkemede ifade vermeye devam eden Mehmet Sevinç, Mustafa Kavaz’dan yapılan sorgulamada, Haziran ayında 20 paket Bonzai’yi ismini bilmediği kişilere sattığı yönünde ifade verdiğini söyledi.

Arda’nın cep telefonu ve bulunan emareler inceleniyor
Polis memuru Mehmet Sevinç, 7 Temmuz’da Lefkoşa’da aracında ölü olarak bulunan 26 yaşındaki Arda Erkan’ın cep telefonunun 22 Temmuz’da bulunduğunu söyledi. Sevinç, Erkan’ın cep telefonu, soruşturma sonucunda ele geçirilen boş Bonzai paketleri, 147 paket Bonzai ve sigara paketlerinin incelenmek üzere analize gönderildiğini kaydetti.

14 kişi sorgulandı
Soruşturma memuru alınan 2 günlük tutukluk süresinde 14 kişinin sorgulandığını, alınması gereken birçok ifade olduğunu ve kayıp emarelerin aranmaya devam ettiğini söyledi. Sevinç soruşturma aşamasında tüm zanlıların 8 gün tutuklu kalması talebinde bulundu.

Muhabbet Mevsimler 8 güne itiraz etti
Mahkemede söz hakkı alan 17 yaşındaki S.K.’nın avukatı Muhabbet Mevsimler, polisin 8 günlük tutukluluk süresine itiraz etti. Mevsimler polisin doktor raporu aldıktan sonra, zanlılardan ifade alındığını iddia ederek şöyle devam etti: “Arda Erkan’ın ölümünü polis zanlılar üzerinde vicdani baskı olarak kullanıyor. Polisin soruşturmasının yeterli olduğuna inanmıyorum. Yapılan soruşturma usule aykırı ve 17 yaşındaki bir çocuktan yasalara uygun ifade alınmadığı inancındayım.”

Mehmet Sevinç: Gençlerimizin ölmesini istemiyoruz
Avukatın iddialarının ardından yeniden ifade veren polis memuru Mehmet Sevinç, soruşturmanın usulüne uygun yapıldığını söyledi. Sevinç sözlerine şöyle devam etti: “Soruşturmadaki amacımız Arda gibi gençlerimizin ölmesini istemiyoruz. Soruşturma kapsamında her gün yeni bir bilgiye ulaşıyoruz, bu işin sonuna kadar gideceğiz.”

Başa dön tuşu