Polis suç ortaklarının peşinde - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Kıbrıs

Polis suç ortaklarının peşinde

Polis suç ortaklarının peşinde

Devrim DEMİR

Güney Kıbrıs’tan satın aldıkları çalıntı arabaları yasa dışı yollardan KKTC’ye getirip hurdaya çıkan araçların plakları ile piyasaya süren iki kişi polisin takibi sonucu tutuklandı.
Soruşturma amaçlı tutuklanan İ.A. ve M.A.A.M. isimli kişiler dün Lefkoşa’da tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı.
Yargıç Meltem Dündar huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, zanlı İ.A. ve M.A.A.M. isimli kişiler aleyhine başlatılan soruşturmanın devam ettiğine dikkat çekerek zanlıların soruşturmanın selameti için 3 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.


Oto kaportacıda çalıntı 3 araç tespit edildi
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Mahir Türe mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı İ.A. ve M.A.A.M.’nın “Gümrüksüz mal tasarrufu”  suçlaması ile gözaltına alındığını anlattı.
Mahir Türe, uzun süredir KKTC’de ikamet etmekte olan Mısırlı M.A.A.M.’nın Güney Kıbrıs’ta tanıdığı bir kişi aracılığı ile çalıntı araçları 3 Bin ile 4 bin Euro arasında satın alarak, yasal olmayan yollardan KKTC’ye geçirdiğini ve bu araçları Hamitköy’de işletmeciliğini H.A.’nın yaptığı  oto boyama kaportacıya
sattığını söyledi.
Polis memuru kaporta dükkanında Gümrük Dairesi’nde görevli memurlar ile dün saat 09.30-11.00 saatleri arasında yapılan kontrollerde boyaya hazır halde 1 adet Toyota Auris, 1 adet Mazda Demio ve markası henüz tespit edilemeyen çalıntı araçları tespit ettiklerini kaydetti.

İ.A. itiraf etti
Soruşturma memuru işletme sahibi H.A.’dan yapılan soruşturmada, kardeşi İ.A.’dan 2 bin 500 TL karşılığında boyamak için aldığını bunun üzerine İ.A.’yı sorguladıklarını ve konu aracı zanlı  M.A.A.M.’dan 4 ay önce 7 bin TL karşılığında satın aldığını söyledi. Polis memuru Mahir Türe ileri götürülen soruşturmada zanlı İ.A.’nın söz konusu aracın şasi numarasını 25 gün önce zanlıya ait JZ 108 plakalı Toyota Auris beyaz renk aracın şasi numarası ile değiştirdiğini itiraf ederek mahkeme emri ile tutuklandığını ifade etti.

2013 yılında benzer suçlardan davası var
Mahkemede ifade veren polis memuru Mahir Türe, İ.A.’nın tutuklanmasının ardından aynı gün Haspolat’ta saat 21.15 sıralarında  tespit edilen M.A.A.M.’da mahkeme emri ile tutuklandığını söyledi. Türe zanlı M.A.A.M.’nin 2013 yılında benzer suçlardan davası olduğunu belirterek işlenen suçun ciddiyetine dikkati çekti.

Araçlar inceleniyor  
Mahir Türe, Hamitköy’de bulunan oto kaporta dükkanındaki araçların Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı parmak izleri şubesinde görevli polis ekipleri tarafından inceleme altına alındığını, çalıntı araçlarla ilgili Güney Kıbrıs’a yazı yazıldığını ve zanlıların cep telefonlarının incelemeye alındığını kaydetti.
Olayla ilgili olarak biri KKTC vatandaşı, 2’si yabancı uyruklu 3 kişinin ise arandığını belirten Türe, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 3 gün daha poliste tutuklu kalmaları talebinde bulundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar