Planlar BM'ye teslim ediliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Güney Kıbrıs

Planlar BM’ye teslim ediliyor

Rum Kilisesi’nin, Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyon planlarını BM’ye teslim etmek için Rum Hükümeti’nin değişmesini beklediği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Hükümet Değişti Planları Teslim Ettiler” başlıklı haberinde Kilise’nin, mimarlık planlarının teslim edileceği bilgisini verdiği BM temsilcisiyle temasa geçtiğini yazdı.


Gazete aldığı bilgilere dayanarak planların içinde yer aldığı CD’nin hazır olduğunu belirtti.

SEN SİNOD MECLİSİ’NİN KARARLARI

Simerini gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Ortodoks Kilisesi Sen Sinod Meclisi’nin, dün gerçekleştirdiği toplantıda, öğrencilerin Din derslerinden muaf tutulması, heteroseksüel ve eşcinsel çiftlerin birlikte yaşamasını öngören yasa tasarılarının ileriye götürülmesine karşı olduklarını dile getirdiklerini yazdı.

Gazete Sen Sinod Meclisi’nin toplantı çerçevesinde ayrıca “ölülerin yakılmasına” yönelik yasa tasarısının uygulanmasının engellenmemesine de karar verdiğini belirtti.

Habere göre Sen Sinod Meclisi toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Kilise’nin, iki kişinin kutsal evlilik dışında birlikte yaşamasını kabul etmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Gazete yapılan açıklamada ayrıca Hıristiyanlık öğretiminde, eşcinselliğin mazeret gösterilmesinin mümkün olmadığı ayrıca eşcinsellerin birlikte yaşamasının kabul edilmesinin de mümkün olmadığının belirtildiğini yazdı.

Habere göre açıklamada ayrıca İncil’in, tanrının yarattığı iki cinsiyetten kadın ve erkekten bahsettiği belirtildi.

Sen Sinod Meclisi din dersleriyle ilgili olarak ise bunun mecburi olması yönündeki görüşlerini yineledi.

BAŞPİSKOPOS II.HRİSOSTOMOS YENİ EĞİTİM BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Alithia gazetesi Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos’un dün, Sen Sinod Meclisi toplantısı öncesinde yeni Rum Eğitim Bakanı Kiriakos Kenevezos ile görüştüğünü yazdı.

Habere göre yeni görevinden dolayı Kenevezos’u tebrik eden Başpiskopos II.Hrisosostomos, Kilise’nin eğitimi “Helen Hıristiyan” merkezli olmasını istediğini yineledi.

Eğitim Bakanı Kenevezos ise açıklamasında, Bakanlık ve Kilise arasındaki açık sorunların, samimi ve net bir işbirliği içerisinde kapanmasının mümkün olduğunu söyledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar