Köşe Yazarları

Plan geliyor…

Kıbrıs konusunda yeni ve hareketli bir sürece doğru gidileceği konusunu son yazılarımda gündeme getirdim.
Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimini kazanan Nikos Anastasiadis ile birlikte Kıbrıs sorununa çözüm umutlarının yeniden yeşerdiğini yazdım.
Konu ile ilgili olarak farklı ülke temsilcileri ile de konuşuyorum.
Şu anda herkes önümüzdeki dönemle ilgili büyük beklentiler içerisinde…
Ankara’da görüştüğüm bazı kaynaklar ise Nikos Anastasiadis’in Annan Planı’na “Evet” diyen bir lider olmasının ötesinde, Ankara’ya ziyaret yapmış bir Rum siyasi lider olmasının önemine işaret ediyorlar.
Hem de bir kaç kez…
Anastasiadis burada hükümet ve AK Parti yetkilileri ile görüşmeler yaptı.

Bu nedenle, AK Parti yetkileri, Anastasiadis’in Kıbrıs meselesine bakışını ve soruna yaklaşımını çok iyi biliyorlar.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun son günlerde verdikleri mesajları bir de bu gözle değerlendirmek lazım.
Hem Başbakan Erdoğan, hem de Dışişleri Bakanı Davutoğlu Kıbrıs’ta çözüm için yeni bir fırsat penceresinin açılabileceğine işaret ettiler.
Bu noktada Anastasiadis’in ortaya koyacağı tutum ve atacağı adımların önemine vurgu yaptılar.
Buradan şu sonucu çıkarabiliriz:
Kıbrıs konusunda Annan Planı süreci ile birlikte diğer Rum Liderlerden farklı bir duruş ve siyaset ortaya koyan Nikos Anastasiadis, Başkan olarak da ayni tavrını sürdürür, cesur olup, liderlik gösterirse, Kıbrıs sorunu Başbakan Erdoğan’ın söylediği gibi tarihe gömülebilir.
Yani Erdoğan’ın meseleyi tarihe gömme çağrısı öylesine yapılmış bir çağrı değildir.
Anastasiadis’in ortaya koyduğu tutum, Ankara’ya gitme dahil sergilediği farklı ve cesur yaklaşımlar, bu çağrının altında yatan nedenlerden bazıları olarak not edilebilir.
Gelinen aşamada Ankara dışında Kıbrıs meselesi denilince akla gelen en önemli merkezlerden olan Washington ve Londra’da da Kıbrıs sorunu yeniden gündem olmaya başladı. Oralarda da sorunun çözümlenebileceği bir yola girilebileceği yönünde konuşmalar yapılıyor.
Bu merkezlerde yapılan değerlendirmelerin altında da Anastasiadis’in önceki tutum ve ortaya koyduğu görüşler yatıyor.
Kısacası, Kıbrıs meselesinin yeniden gündem olmaya başlaması öyle rast gele, birden bire ortaya çıkmış olan bir durum değil.
Bunun bir geçmişi var.
Ve bu geçmişin, Kıbrıs meselesini yeni bir kapsamlı çözüm planının gündeme geleceği bir yere doğru taşıyabileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Ankara’da ve Lefkoşa’da konuştuğum kaynaklar, gündeme Annan Planı gibi kapsamlı bir planının geleceğini söylemeye başladılar bile.

Tabii ki bu planın adı Annan Planı olmayacak. Ancak içerik ve kapsam açısından Annan Planı’ndan çok da farklı olmayacağı iddia ediliyor.
Kıbrıs’ta özellikle adanın güneyinde yaşanmakta olan ekonomik kriz, önümüzdeki dönemde sorunun çözümü sürecinde yardımcı ve itici bir güç olarak öne çıkabilir.
Hatta çıkacaktır.
Bu konuda da gündeme düşen farklı senaryolar var.
Amerika Birleşik Devletleri ile Kıbrıs’la ilgili başka güçlü merkezlerin, Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizin aşılabilmesi için ortaya çıkacak plana verilecek destek ve gösterilecek kabul oranında katkı yapacakları iddiaları var.
Hatta bunun için bir fon ayrıldığı dahi ileri sürülüyor.
Diplomatik kaynaklar bu iddiaları gelinen aşamada konuşmaktan kaçınsalar bile, bunları yalanlamıyorlar!
Bence bu da çok önemli…
Özet olarak, Kıbrıs’ta herkesin kazanacağı ve krizlerin geride kalacağı bir sürecin başlaması için düğmeye basılıyor.
Bakalım bu kez olacak mı?
Anastasiadis, kendisine dönük çözüm için oluşan güveni haklı çıkaracak mı?
Bekleyip göreceğiz…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı