Dünya

Piramitlerde 4 bin 500 yıllık yeni keşif


Mısır’daki ünlü Giza Piramitleri’nde yapılan keşif şaşkına çevirdi. Yeni keşif 4 bin 500 yıl önceye ışık tuttu.

Giza Piramitleri’nde 4 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen iki antik lahit keşfedildi. Keşfedilen lahitlerdeki mumyaların, beşinci hanedanlık dönemi olarak da bilinen MÖ. 2536 ila 2423 yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor.

Piramit - Giza Piramidi


Geçtiğimiz cumartesi günü bir basın konferansı ile duyulan keşifler için Mısır Antik Eserler Bakanlığı lahitlerden birinin papaz ve Firavun Yargıcı olduğu belirlenen Behnui-Ka’ya ait olduğunu duyurdu.

Piramit - Giza Piramidi


Bakanlık ayrıca diğer lahitin Büyük Eyaletin Şefi ve Mısır Firavunu Kefren’in arındırıcısı olarak bilinen Nwi’ye ait olduğunu açıkladı.

Piramit - Giza Piramidi


Eski Mısır Bilimcisi Zahi Hawass, bahsi geçen keşif için tüm dünyanın beşinci hanedanlık dönemine ait bulguları merakla takip ettiğini söyledi.

Piramit - Giza Piramidi


Lahitler içerisinde kireçtaşından yapılan insan ve hayvan figürleri de bulunuyor. İnsan figürlerinin, lahitin sahibi olan kişiyi ve ailesini temsil ettiği belirtiliyor.

Piramit - Giza Piramidi

Mısır Firavunu Kefren ünlü Giza Piramitleri’nden ikincisini ve Sfenks’i inşa ettiren Firavun olarak biliniyor. Keşfedilen lahitler üzerinde son derece titizlikle çalışmalar gerçekleştirildi.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı