AfrikaDünya

Piramitlerde 4 bin 500 yıllık yeni keşif


Mısır’daki ünlü Giza Piramitleri’nde yapılan keşif şaşkına çevirdi. Yeni keşif 4 bin 500 yıl önceye ışık tuttu.

Giza Piramitleri’nde 4 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen iki antik lahit keşfedildi. Keşfedilen lahitlerdeki mumyaların, beşinci hanedanlık dönemi olarak da bilinen MÖ. 2536 ila 2423 yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor.

Piramit - Giza Piramidi


Geçtiğimiz cumartesi günü bir basın konferansı ile duyulan keşifler için Mısır Antik Eserler Bakanlığı lahitlerden birinin papaz ve Firavun Yargıcı olduğu belirlenen Behnui-Ka’ya ait olduğunu duyurdu.

Piramit - Giza Piramidi


Bakanlık ayrıca diğer lahitin Büyük Eyaletin Şefi ve Mısır Firavunu Kefren’in arındırıcısı olarak bilinen Nwi’ye ait olduğunu açıkladı.

Piramit - Giza Piramidi


Eski Mısır Bilimcisi Zahi Hawass, bahsi geçen keşif için tüm dünyanın beşinci hanedanlık dönemine ait bulguları merakla takip ettiğini söyledi.

Piramit - Giza Piramidi


Lahitler içerisinde kireçtaşından yapılan insan ve hayvan figürleri de bulunuyor. İnsan figürlerinin, lahitin sahibi olan kişiyi ve ailesini temsil ettiği belirtiliyor.

Piramit - Giza Piramidi

Mısır Firavunu Kefren ünlü Giza Piramitleri’nden ikincisini ve Sfenks’i inşa ettiren Firavun olarak biliniyor. Keşfedilen lahitler üzerinde son derece titizlikle çalışmalar gerçekleştirildi.

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı