Bilim ve Teknoloji

PES 2016 satışa çıktı


Gamescom jüri paneli tarafından ard arda ikinci kez “En iyi Spor Oyunu” seçilen PES serisinin mirası PES 2016’nın ‘Geçmişi Sev, Geleceği Oyna’ sloganıyla uygun biçimde hayat buluyor.

Yetenek, yakın kontrol ve bireyselliği ön plana çıkaran PES 2016 buna uygun olarak kapak yıldızı olarak Neymar Jr ve Alvaro Morata’yı kullanıyor. Yeni oyun ayrıca kullanıcılar arasında gerçekçi maçlar yaratmayı hedeflerken, daha önceki oyunlardan alınan öneri ve eleştirilerin dikkate alınmasıyla yeni oyun elden geçirildi.Üst seviye maçların fiziksel yanı, futbolcuların etkileşimini hesaplayıp çarpışmanın türüne göre sonuçlar yaratan geliştirilmiş çarpışma sistemi ile sahaya yansıtılacak. Bu yıl hava topları da farklı bir deneyim sunacak, çünkü sol kol sayesinde sizden daha büyük ve daha güçlü futbolcuları rahatsız edebilecek veya topa kafa veya vole vurmak için en iyi pozisyonu bulabileceksiniz. Diğer saha geliştirmeleri arasında hazırdaki kontrol yapısı içinde daha geniş hareket imkanı sunan bire bir kontroller de bulunuyor. Tepki süreleri de iyileştirildi ve bu sayede oyuncular dar alanlarda daha rahat manevra yapabilecek ve ani yön değişimleri sağlayan şaşırtma hareketleri de bundan faydalanacaklar.

Futbolcuların bireyselliği Futbolcu Kimliği ve Takım Kimliği projeleri ile daha da yoğun olarak yansıtılacak. Bu sayede PES 2016’daki futbolcular yalnızca gerçeğini andırmakla kalmayacak, aynı oyun stillerine de sahip olacaklar. Takımın güçlü yanına oynamak için defanslar kendiliğinden kurulacak, futbolcuların özel yetenekleri maçın taktik seçenekleri içinde zekice kullanılacak. Kimlik sistemi kalecileri de etkileyecek şekilde genişletildiğinden kalite artışı ve performans farklılığı göreceksiniz. Topu uzaklaştırmak, plonjon ve savuşturmak da dahil olmak üzere kaleci özelliklerine yeni parameteler de eklendi. Böylece kaleciler ‘topa daha çok sahip olacaklar’, yumruklamak yerine topu tutmaya çalışacaklar.

Yeni oyunda geçen seneye göre 3 kat fazla animasyon bulunacak. Kalecilere bir çok kurtarma animasyonu eklenirken, futbolcular da içinde bulundukları duruma göre çeşitliliğe sahip şutlar, paslar, top sürüşleri ve çalımlar yapabilecekler. Futbolcular faul verilmediği zaman şikayet edecek, pas vermeyen arkadaşlarına yakınacak, ayak oyunları ile rakiplerini şaşırtıp dengesini bozabilecek ve düşmelerini sağlayabilecekler.

Futbolcular topu kapmak için çimde kayarken yağmur damlalarının sıçrayışını, topu doksana doğru vururken yerden kalkan çimen parçacıklarını göreceksiniz. Yeni gece ışıklandırması ve gerçek toprak dokuları yeniliklerden yalnızca birkaçı olarak karşımıza çıkıyor. PES serisinde ilk kez dinamik hava sayesinde maç sırasında yağmur başlayabilecek. Top fiziğine yağmur da eklendiğinde paslar hızlanacak, yeteneği düşük olan oyuncular topu kontrol etmekte zorluk yaşayacaklar. 1’e 1 yakalanan defans oyuncuları ıslak zeminde kayıp düşebilecekler. Maç koşullarındaki çeşitlilik PES 2016’nın inanılmaz top fiziklerinde de kendisini gösterecek; her bir dönüş, falso veya sekme gerçek top fiziği verileri kullanılarak hesaplanacak ve maçtaki her bir anın benzersiz ve önceden tahmin edilemez olması sağlanacak.

PES 2016 saha dışında, oyunun arka planında da önemli değişiklikler getiriyor. Ünlü ve popüler Master League tamamen yenilendi ve oyuncuların kendilerini futbolun menajerlik yönüne daha da fazla kaptırmalarını sağlayacak.

Oyunun myClub seçeneği de oyunculardan gelen bilgilerle daha da geliştirildi. Futbolcu level sistemleri ve bu moda özel futbolcuların eklenmesinin yanı sıra, maçlarda kazanacağınız GP veya myClub paralarınızla gerçekçi kulüp yönetimi yaşayacak ve futbolcuların takımın en güçlüsü olmak için mücadele edişini göreceksiniz.

Düzenleme modunda da PS4 kullanıcıları için önemli geliştirmeler yapıldı, oyuncular oyuna istedikleri resimleri aktarabilecek, takım formalarını veya amblemlerini, hatta menajer resimlerini bile değiştirebilecekler.

PES 2016 PlayStation 4, xbox one, PlayStation 3, Xbox 360 ve PC için satışa çıkmış durumda…Başa dön tuşu