Kıbrıs

Pembe lezzete talep arttı


YENİ YIL YAKLAŞTI, TALEP ARTTI: Yeni yılın yaklaşması ile birlikte ülkedeki hindi eti talebi arttı. E’ler Hindi Üretim Çiftliği Direktörü Erçin Çoban, yıl içinde yapılan 15 bin hindi satışının 5 bininin aralık ayı içerisinde gerçekleştiğine dikkati çekiyor

Ceren ÖZBİL
Yeni yılın yaklaşması ile hindi etine talep arttı. Ülkede bulunan oteller ve restoranların yanı sıra vatandaşlar da hindi etine yoğun talep gösteriyor.  Ayrıca vatandaşlar tarafından artık sadece yeni yıl dolayısıyla değil, günlük yaşantılarında da hindi etini tercih etmeye başladı.
2009 yılı öncesinde ülkenin yıllık hindi eti tüketimi yıllık 3 tona yakınken son dört yılda ortalama 120 tona ulaştı.
E’ler Hindi Üretim Çiftliği Direktörü Erçin Çoban’dan alınan bilgiye göre her geçen yıl ülkemizde hindi etine talebin daha da artmakta olduğunu öğrenildi.Parça satışlarda başladı…
E’ler Hindi Üretim Şirket’i ayrıca bütün olarak hindi satışlarının yanı sıra bu yıl parça olarak da hindi satışlarını başlattı. Ayrıca şirketin şu anda piyasada köfte, burger, şinitzel, jambon, füme gibi ürünleri de bulunuyor.  

Yemek tarifleri de var…
Şirket, ülkede yeni yeni alışılmaya başlamış bir lezzet olan hindi etindeki “Nasıl pişireceğim” sorununa da çözüm buldu.  E’ler Hindi Üretim şirketine ait ürünlerin ambalajı üzerinde hindi eti ile yapılacak yemeklerin de tarifi veriliyor.

Sadece aralık ayı değil…
Çoban, şirketi kurdukları 2009 yılı öncesinde ülkedeki hindi eti tüketiminin çok az olduğuna dikkat çekti ancak son dört yılın içinde ülkedeki hindi eti tüketiminde büyük bir artış olduğunu belirtti.
Ayrıca geçmişte hindi satışlarının sadece aralık ayında yapıldığına vurgu yapan Çoban, artık vatandaşların hindi etinin sağlıklı olduğunun ve hem beyaz et hem de kırmızı et yerine geçtiğinin bilincinde olarak sadece aralık ayında değil yılın 12 ayında hindi tüketmeye başladığını vurguladı.

Yerli halkta ilgi gösteriyor
E’ler Hindi Üretim Çiftliği Direktörü Erçin Çoban’dan alınan bilgiye göre hindi etinin artık sadece ülkedeki yabancılar tarafından değil yerli halk tarafından da tercih edilen bir et olduğu öğrenildi. Çoban, 2009 yılı öncesi yıllık hindi eti tüketiminin 3 ton civarında olurken son 4 yılda toplam tüketimin 120 tona dayandığını vurguladı.

“Yağı en düşük et”
Çoban, hindi etinin hem beyaz et hem de kırmızı et yerine geçen ve yağı en düşük et olduğunu söyleyerek vatandaşları hindi eti tüketimini tavsiye etti.  Ürettikleri hindilerin beyaz hindi olduğunu ve 3 aylık olduğu zaman kesildiğini kaydeden Çoban bu nedenle ürettikleri hindilerin lezzetli ve daha kolay piştiğin ifade etti.

“Aranan bir ürün oldu”
Çoban hindi etinin artık ülkede aranan bir ürün olduğuna vurgu yaparak “Geçmişte biz marketlere satış yapmak için giderken, şimdi onlar bize geliyor” dedi. Şirketin büyümemekte olduğunu kaydeden Çoban, yerli üretimi de desteklemek adına ambalaj gibi işlerde yerli şirketlerle çalışmayı tercih ettikleri belirtti.

Tavuk çiftliğinden hindi çiftliğine
1989 yılından 2005 yılına kadar tavuk üretimi yapan çiftlik 2005 yılında ortaya çıkan “Kuş Gribi” hastalığının ardından şirketi hindi üretim çiftliğine dönüştürdü. Kuş Gribi hastalığı nedeniyle tavuk satışlarının dibe vurduğunu söyleyen Çoban bu nedenle yakın bir alan olan hindi üretimine başladıklarını anlattı.Başa dön tuşu