Kıbrıs

Paşa ile Maşa umut olduYıllardır yaptığı çiftçilik ve hayvancılıktan artık para kazanamaz duruma geldiğini ifade eden Gönendereli Mehmet Kabalcı domuz üreticiliğine başladı. “Paşa” ve “Maşa” isimli iki domuz ile işe başlayan Kabalcı ilerleyen günlerde mandırasındaki domuzların sayısını artırmayı hedefliyor.
Havadis’e konuşan Kabalcı, “Yıllarca çiftçilik ve hayvancılık yaptım. Artık geçimimi sağlamakta zorlanıyorum. Ben de domuz üreticiliği yapmaya karar verdim. İşe iki domuzla başladım. Devamı gelecek. Bunlar kısa sürede ürer ve çoğalır” dedi.Paşa ve Maşa yoğun ilgi görüyor…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde alışılmışın dışında bir meslek olan domuz üreticiliği vatandaşların ilgisini çekiyor. Mehmet Kabalcı’nın ağılında domuz bulunduğunu öğrenen vatandaşlar hemen “Paşa” ve “Maşa”yı görmek istiyor.

“Köpekten hiçbir farkı yok”
Kabalcı, domuzların da tıpkı köpekler gibi sadık olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:
“Paşa ve Maşa’yı yaklaşık bir ay önce aldım. Yanlarına geldiğinde kümeslerinin kapısını açıyorum. Gezip yanıma geliyorlar. Köpekler gibi çok sadık bir hayvan.  Köpek nasıl eğitiliyorsa Paşa ve Maşa’da öyle eğitilebiliyor. Ayrıca bakımı da çok kolay. İlerleyen günlerde sayılarını artırmayı hedefliyorum. Paşa ve Maşa domuzların en fazla üreyen cinsidir. 18 tane bile doğurdukları oluyor.”

“Yabancılar domuz etini tercih ediyor”
Ülkeye gelen turistlerin domuz etini tercih ettiğini söyleyen Kabalcı şu şekilde konuştu:
“Çiftçilik ve hayvancılıkta iş kalmadı. Ben de yeni bir alana yönelmek zorunda kaldım. Ülkeye gelen yabancılar daha çok domuz etini tercih ediyor. Ben de bu nedenle domuz üreticiliğine başladım.”

Başa dön tuşu