Para politikasında esas itibariyle “sıkı duruş” korunuyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Ekonomi

Para politikasında esas itibariyle “sıkı duruş” korunuyor

Emre Değirmecioğlu

TCMB’nin çiçeği burnunda yeni Başkan Murat Çetinkaya’nın ilk toplantısından beklentilere paralel bir karar çıktı. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ardından yayımlanan politika metninde;


  1. a) Borç verme faiz oranı (faiz koridorunun üst bandı) % 10,50 seviyesinden % 10,00 seviyesine indirildi
  2. b) Borçlanma faiz oranı (faiz koridorunun alt bandı) % 7,25 düzeyinde sabit tutuldu
  3. c)   Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) % 7,5 düzeyinde sabit tutuldu
  4. d)   Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı % 12,00’den yüzde % 11,50’ye indirildi

 

PPK toplantısı ardından yayımlanan politika metninde, faiz indiriminin altı, küresel oynaklıklarda görülen azalma ve enflasyon görünümündeki iyileşmeye atıfta bulunularak doldurulduğu ancak çekirdek enflasyondaki katılığın da göz ardı edilmediğini görüyoruz.

Yakın dönemde küresel oynaklıklarda gözlenen düşüş sürmüş ve küresel finansal koşullarda iyileşme yaşanmıştır. Bu gelişmelerin yanı sıra Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmasının da geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacı azalttığı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir”

Enflasyon yakın dönemde belirgin bir düşüş sergilemiştir. Temelde işlenmemiş gıda kaynaklı gerçekleşen bu düşüşün kısa vadede devam edeceği öngörülmektedir.Bununla birlikte, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir

Son günlerde bültenlerimizde de belirttiğimiz üzere, gerek konjonktürün şu anda “risk-on” modunda olmasına, gerekse enflasyonun 2 aydır gerilemesi ve yakın gelecekte de baz etkisi nedeniyle gerilemeye devam edeceğinden hareketler faiz indirimi için tüm şartların oluştuğuna vurgu yapıyorduk. Sn. Çetinkaya’nın siyasi cenahtan gelen radikal faiz indirimi ve büyüme modeline yönelik telkinlere ilk toplantıda cevap vermeyeceğin de tahmin ediyorduk. Kararı piyasa dostu olarak yorumluyoruz. Sadece üst bantta 50 baz puan olmasını da olumlu karşılıyoruz. Bu bağlamda, karar öncesi 2,8350 seviyelerinde salınan USD/TL kuru, karar ardından 2,8085 seviyesine kadar gevşediğini, tahvil faizlerinin düştüğünü ve borsanın da yükseldiğini görüyoruz. 2,8000 seviyesinin aşağı geçilmesi durumunda, 2,75 – 2,76 seviyesine kadar geri çekilme devam edebilir. Döviz alma ihtiyacı içinde olan yatırımcıların 2,75 – 2,80 bandından kademeli alıma geçmesi akıllıca bir yatırım davranışı olabilir.

 

İyimser havanın bir müddet daha korunabileceğini düşünüyoruz. TCMB’nin küresel şartların elverişli olması durumunda faiz koridorunu daraltmaya taki piyasa oyuncuları rahatsız olan kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Piyasaya yansıyan ve asıl faiz olarak kabul edilen ortalama fonlama maliyetinin ise karar ardından kademeli olarak aşağıya gelmeye devam etmesini bekliyoruz.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar