Polislerle, Han destekçileri arasındaki çatışmalar devam ediyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Mart 29, 2023
Dünya

Polislerle, Han destekçileri arasındaki çatışmalar devam ediyor

İmran Han

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han için çıkarılan gözaltı kararının ardından Lahor polisiyle, Han’ın partisi Pakistan Adaleti Hareketi (PTI) destekçileri arasında yaşanan çatışmalar ikinci gününe girdi.

Göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale eden polis, İmran Han’ın konutunun önündeki güçlü direniş nedeniyle eski Pakistan liderini gözaltına alamadı.


34’ü polis 69 kişinin yaralandığı çatışmalarda Pakistan polisinin İmran Han’ın evinin içine de göz yaşartıcı gaz attığı ifade edildi. CNN’e konuşan Pakistanlı bir polis yetkilisi, konutun içerisindeki kişilerin silahlı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Salı günü İslamabad’da bir mahkeme İmran Han hakkında, görevdeyken aldığı hediyeleri resmi olarak bildirmemek suçlamasıyla kefalet seçeneğinin olmadığı bir yakalama kararı çıkarmıştı. Bunun üzerine İslamabad’dan 6 kişilik bir polis ekibi Han’ı gözaltına almak için Lahor’a gönderilmişti.

Han, gözaltı kararının ardından destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. Han, hakkındaki gözaltı kararının, nisanda yapılacak ara seçimlerde ve ekimdeki genel seçimde yarışmasını engellemek için alındığını söylemişti.

Han: Yaşananlar Londra planının bir parçası

Sabah 04.20’de destekçilerine bir konuşma yapan Han, “Polisin halkımıza saldırma şeklinin başka bir örneği yok. Az sayıda insana bu şekilde saldırma nedeniniz ne?” ifadelerini kullandı.

Hükümetin eski başbakan Navaz Şerif’e yönelik tüm suçlamaları düşürmeyi hedeflediğini belirten Han, “Bu Londra planının bir parçası. Orada, İmran’ı hapise koyalım, PTI’yi bitirelim ve Navaz Şerif’e karşı tüm suçlamaları düşürelim diye bir anlaşma imzaladılar” dedi.

70 yaşındaki eski Pakistan lideri televizyonlarda yayınlanan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Polise beni cezaevine götürmek için geldi. Bana bir şey olursa, cezaevine girersem veya öldürülsem, bu milletin İmran Han olmadan da mücadeleye devam edeceğini kanıtlamak zorundasınız

Han ayrıca Barolar Birliği Başkanı ile görüşerek mahkeme huzuruna çıkma taahhüdü verdiğini ancak güvenlik güçlerinin bu talebi reddettiğini söyledi.

Eski Pakistan lideri CNN’e yaptığı açıklamada ise, “Hukuka uygun bir yakalama kararı görmek istiyorum. Avukatlarım bunu görmek istiyor. Artık zaman meselesi. Beni tutuklayacaklarına eminim, buna hazırım. Buradaki niyeti biliyorum. Beni yarış dışı bırakmak istiyorlar. Beni oyunun dışına iterek seçimleri kazanmak istiyorlar” dedi.

Hükümet iddiaları reddediyor

Başbakan Şahbaz Şerif’in liderlik ettiği Pakistan hükümeti, İmran Han’a yönelik yürütülen soruşturmanın siyasi hedefler taşıdığı yönündeki iddiaları reddediyor.

Şahbaz Şerif konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Han hakkındaki yakalama kararının yargı tarafından verildiğini ve siyasi bir yanı olmadığını söyledi.

Pakistan Enformasyon Bakanı Marriyum Aurangzeb ise, “Hükümetin, Han’ın tutuklanmasıyla bir ilgisi yok. Kararın seçimlerle de bir ilgisi yok. Polis sadece mahkeme emirlerini yerine getiriyor. İmran Han, güvenlik güçleriyle işbirliği yapmak yerine yasaları ve mahkeme kararlarını çiğniyor, gözaltına alınmamak için parti çalışanlarını kalkan olarak kullanıyor” şeklinde konuştu.

İmran Han hakkındaki suçlamalar

PTI lideri İmran Han, başbakanlık görevini yürüttüğü sırada yabancı devlet yetkililerinden kayıtsız şekilde hediye almak ve bunları satmakla suçlanıyor.

Geçen kasımda Punjab’da düzenlenen bir mitingde silahlı saldırıya uğrayan Han, o günden bu yana sağlık sorunlarını gerekçe göstererek hakkındaki davalara katılmıyordu.

Geçen hafta İslamabad’a giderek üç duruşmaya katılan Han, hediye davası olarak bilinen dördüncü duruşmaya katılmamıştı. Han, davaya katılmadığı için hakkındaki yasal süreç başlatılamamıştı. Bunun üzerine mahkeme, Han’ın 18 Mart’ta yapılacak duruşmaya katılması için bir yakalama kararı çıkarttı.

Eski Pakistan liderinin avukatları Han’ın güvenlik endişeleri nedeniyle duruşmalara çevrimiçi olarak katılmasını talep ediyor.

Ekimde yapılacak genel seçimler öncesinde Pakistan siyaseti istikrarsız günler geçirirken, IMF’den yardım paketi bekleyen ülkedeki ekonomik kriz de giderek derinleşiyor. Bunlara ek olarak, ülke genelinde polis merkezlerine Pakistan Talibanı tarafından düzenlenen saldırıların güvenlik endişelerini körüklediğini söylemek de mümkün.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar