Kıbrıs

Özyiğit: LTB’nin uluslararası tanınmışlığı göz ardı edilemez
Özyiğit, TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Lefkoşa’nın her iki tarafında temas ve incelemelerde bulunacak olan Cretu’nun ziyaretiyle ilgili olarak Komisyon’un Kıbrıs Temsilciliği’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Güney Lefkoşa ziyaretine Lefkoşa Belediye Başkanı’nın eşlik edeceği belirtilirken, Kuzey’deki ziyarete ise Mehmet Harmancı’nın eşlik edeceğinin yazıldığını belirtti.
Özyiğit, 1958 yılında kurulan, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasının 173. maddesinde de belirtildiği gibi uluslararası tanınmışlığı tescil edilen, ayrıca bu özelliği ile yıllarca çeşitli uluslararası platformlarda temsil edilen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin göz ardı edilmesinin doğru bir tavır olmadığını kaydetti.LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın bu eşitsizlik karşısında gösterdiği tepkiyi de olumlu bulduklarını belirten Özyiğit, “Kimse uluslararası tanınmışlığı olan kurumlarımızı göz ardı edemez, etmemeli. Üstelik yıllardır uluslararası tanınmışlığı olan, dünyanın çeşitli ülkelerinde bu sıfatı ile yıllarca temsil edilen LTB’nin göz ardı edilmesine karşı sessiz kalınması asla beklenmemelidir” dedi.

Özyiğit, Kıbrıs’ta toplum liderlerinin siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm için yoğun bir müzakere yürüttüğü, AB başta olmak üzere, uluslararası kurumların bu sürece destek verdikleri bir dönemde bu olayın gerçekleşmesinin üzücü olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu