Kıbrıs

Özyiğit: Çözümü daha çok zorlamalıyız“Masadan kaçmak yerine, çözümü daha çok zorlamalıyız” diyen Özyiğit, Kıbrıs sorununun yanı sıra, ülkede halen “sivil-demokratik” bir düzen kurulmadığını, hemen hemen tüm sektörlerde ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, Kıbrıs sorununun çözümü ve yapısal sorunların aşılması noktasında her türlü mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit bugün, Mehmet Özkardaş başkanlığındaki Kamu-Sen heyetini kabul ederek görüştü.TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, TDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Cemal Varoğlu da hazır bulundu.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, heyeti kabulünde, konuşmasına Kamu- Sen’in 39. kuruluş yıldönümü ile Hemşireler Haftası’nı kutlayarak başladı.
Kıbrıs sorununun artık tarihe karışması gerektiğini söyleyen Özyiğit, 11 Şubat tarihli ortak açıklamanın çözüm için ciddi bir zemin ve çerçeve teşkil ettiğine dikkat çekti.  Haftada bir müzakerecilerin, ayda bir de liderlerin görüşmesi ile sürecin uzayıp gideceği uyarısında bulunan Özyiğit, sürecin mutlaka hızlandırılması gerektiğini yineledi.

Çözüme ulaşılması için iki tarafın da daha yapıcı ve samimi olması gerektiğinin altını çizen Özyiğit, bu süreçte güven yaratıcı önlemlerin de gündeme gelmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) aldığı karara da değinen Özyiğit, “Bazı siyasiler bunu fırsat bilerek görüşme sürecinin koparılmasından bahsetmektedir. Tam tersine bu bizi kamçılamalı ve sorunu çözmezsek daha nelerin olabileceğini görmeliyiz” dedi. Özyiğit, bu sorunların ve kararların son bulması için çözümün gerekli olduğunu belirtti.

“SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ”

Bu haftanın Hemşireler Haftası olduğunu, ancak buruk bir şekilde kutlandığını belirten Özyiğit, hükümetin yaptıkları ve yapmadıkları ile sağlık alanında sınıfta kaldığını iddia etti.

Doktor ve hemşire eksikliğinin kabul edilemez olduğunu belirten Özyiğit, “ ’Para ve kadro yok’ gerekçesiyle hemşire alımına karşı çıkan CTP-BG’nin sınavsız münhalsiz 11 kişiyi istihdam etmesi partizanlığın dik alasıdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin “Duyuru yapsaydık nasıl eleyecektik” söyleminin “büyük bir gaf” olduğunu iddia eden Özyiğit, demokrasi ile yönetilen bir ülkede bunun istifa nedeni olduğunu söyledi.

Konuşmasında, dün yaşanan inşaat çökmesine de değinen Özyiğit, görevini yapmaya çalışan basın mensuplarına yönelik şiddeti kınadı ve gerek çökme olayı, gerekse basın mensuplarına uygulanan şiddetle ilgili gerekenlerin yapılmasını istedi.

Açıklamaya göre, Kamu -Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ise, Kamu Sen’in 39. kuruluş yıldönümü çerçevesinde, tüm siyasi partilere ziyaretler başlattıklarını söyleyerek, iç ve dış gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başa dön tuşu