Özyiğit, Barış Güçleri Harekete Geçmeli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
Kıbrıs

Özyiğit, Barış Güçleri Harekete Geçmeli

Özyiğit

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Kıbrıs sorununda son zamanlarda bir hareketlenme yaşandığını, uluslararası güçlerin kendi planlarını devreye koymaya çalıştıklarını belirterek, “Kıbrıslıların da bu süreçte baş aktör olmaları gerektiğini, bunun için de barış güçlerinin derhal harekete geçmesinin şart olduğunu” savundu.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, yaptığı yazılı açıklama ile Kıbrıs sorununa yönelik değerlendirmelerde bulundu.


Son günlerdeki hareketlenmenin bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Özyiğit,  “her iki toplumdaki barış güçleri, harekete geçerek, Kıbrıs’la ilgili hazırlanmakta olan planda nelerin olmasını veya olmamasını istediklerini açık yüreklilikle ve yüksek sesle ortaya koymalı” görüşünü belirtti.

“ULUSLARARASI GÜÇLER DE DEVREDE”

Son günlerde Kıbrıs sorununa çözüm bulma yönündeki çabaların büyük bir ivme kazandığını belirten Özyiğit, iki toplum liderinin New York’ta BM Genel Sekreteri ile, Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları’nın görüşmeleri, Kıbrıs Türk ve Rum toplumu temsilcilerinin karşılıklı olarak Atina ve Ankara’yı ziyaret ederek resmi temaslarda bulunacak olmalarını buna örnek gösterdi.

Öte yandan AB ve ABD yetkililerinin daha etkin bir şekilde süreci yönlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Özyiğit, ABD Büyükelçisinin her iki toplumdan çeşitli kesimlerle toplantılar yaparak, çözüm yönünde telkinde bulunduğunu ve bu yöndeki son toplantının geçtiğimiz gün her iki toplumdaki iş çevreleri ile gerçekleştirildiğini kaydetti.

“KIBRISLILAR MEYDANDA YOK”

AB’nin kendi sınırları içerisinde bölünmüş bir ülke ve başkent istemediğini, ABD’nin ise Kıbrıs’ın hemen yanı başında bulunan gaz ve petrolün güvenli bir ortamda çıkarılıp İsrail ve Türkiye ile işbirliği içerisinde Avrupa’ya ulaşması için çaba gösterdiğini savunan Özyiğit, “Böylece Noble Energy isimli Amerikan şirketi tarafından çıkarılacak gaz ve petrolün, hem en düşük maliyetle Avrupa’ya ulaşması sağlanacak, hem de süreç içerisinde Türkiye’nin, Rusya ve İran’a bağımlılığı azalacaktır. Dolayısıyla Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmeye çalışan uluslar arası güçler kendilerine göre bir çözüm hazırlığı içerisindedir. Ancak bu süreçte baş aktörlerden biri olması gereken Kıbrıslılar ise maalesef meydanda yok” dedi.

“TAM FIRSATTIR…”

“Kıbrıslıların yalnızca dış güçlerin telkinleriyle hareket eden liderleriyle, görüşmecilerin çözüm yönünde adım atmalarını beklediklerini, halbuki yaşanan gelişmelerin tam fırsat olduğunu” savunan Özyiğit, “Her iki toplumdaki barış güçleri derhal harekete geçmeli ve Kıbrıs’la ilgili hazırlanmakta olan senaryoda ya da planda nelerin olmasını istediğini açık yüreklilikle ve yüksek sesle ortaya koymalıdır” ifadelerini kullandı.

“MARAŞ ÖNERİSİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Cemal Özyiğit, Maraş’ın BM kontrolünde eski sahiplerine devredilmesi ile ilgili önerinin çok önemli bir fırsat olduğunu, Rum görüşmeci Andreas Mavroyannis’in de Maraş’a karşılık Mağusa limanının serbest ticarete açılmasının yanı sıra, Ercan Havaalanı’nın da direkt uçuşlara açılabileceği sinyalini verdiğini savundu.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin iyi ve doğru değerlendirilerek önümüzdeki günlerde başlaması beklenen görüşmelerde kısa süre içerisinde sonuç alınabilmesi için çok dikkatli, ancak karşı tarafın hassasiyetlerini de düşünerek esnek olunması gerektiğini vurgulayan Özyiğit, “İşte o zaman “Noel’de çözüm, baharda referandum” söylemleri gerçek olur. Aksi takdirde, vuslat başka bahara kalır ki, tüm Kıbrıslılar kaybetmeye ve ülkeden göç etmeye devam ederler” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar