Kıbrıs

Özyiğit, Arabacıoğlu’nun istifasını değerlendirdi


Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’nun kararları ve uygulamalarıyla eğitimdeki adaleti bozduğunu, bunun öğretmen, öğrenci, veli ve diğer kesimler arasında güvensizliğe neden olduğunu iddia eden Özyiğit, “Sayın Bakan eğitimdeki çarkları yanlış kurmuş, eğitim sistemini tıkanma noktasına getirmiştir. Eğitimde kaos yaratan Arabacıoğlu’nun kendi yarattığı kaosu mazeret göstererek istifa etmesi, sorumluluğu da sisteme ve sendikalara yüklemesi manidardır” dedi.

Özyiğit, TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’nun istifasını ve ülkedeki eğitim sistemini değerlendirdi.

“HÜKÜMETİN DE İSTİFA ETMESİ GEREK”

Arabacıoğlu’nun istifasının doğru bir karar olduğunu savunan Özyiğit, “Çarpık sistemin değişmesi için değil, gelişmesi için uğraşan koalisyon hükümetinin de istifa etmesi gerek” dedi.

“BİRİLERİNE MİLYONLARCA TL KIYAK ÇEKİLİYOR”

Hükümetin ‘kaynak yok’ diyerek eğitimde, sağlıkta tasarruf yaptığını savunan Cemal Özyiğit, vergi affıyla birilerine milyonlarca TL’lik kıyak geçildiğini, müşavir ordusuna yenilerinin eklendiğini öne sürdü.

“EĞİTİM BAKANI DA HÜKÜMET GİBİ GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞTI”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamalara işaret eden TDP Genel Başkanı Özyiğit, şunları kaydetti:

“Yorgancıoğlu’nun ‘Başbakanlık dahil, tüm bakanlıklarda aksaklıklar var’ söylemi bir itiraftan çok ‘acizlik’ göstergesidir.

Sistemin yaratıcıları sistemden şikayet ederken, Başbakan da sıkıntılardan bahsetmektedir. Bu bir anlamda hükümetin başarısızlığını da ortaya koymaktadır.

Eğitim Bakanı Arabacıoğlu da tıpkı hükümet gibi eğitimdeki sorunların kökten çözümü yerine, günü kurtarmaya çalıştı.

Bakanlığın kadroları partizanca atamalarla oluşturuldu. Bu partizan ve deneyimsiz yapı, eğitim gibi önemli sorunların olduğu alanı yönetmekte başarısız oldu. Aslında Arabacıoğlu’nun kurduğu çark, sonunda kendisini istifaya sürükledi.

Hem sistemi yönetemeyeceksiniz, sonra da 'sistem tıkandı' diyerek istifa edeceksiniz. Bu kabul edilir bir durum değildir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı