Güney Kıbrıs

Özlü bir ortak açıklama için ciddi perspektif var


Rum haber kaynaklarına göre Anastasiadis, siyasi parti liderleriyle bugün gerçekleştirdiği gayrı resmi toplantının ardından yaptığı açıklamalarda, bu kapsamda istenen şeyin azami ulusal birlik ve bütünlüğün güvence altına alınması olduğuna değinerek, olası yanıltıcı ve zeminsiz yorumlara mahal vermemek için sabırlı olma tavsiyesinde bulundu.

Anastasiadis, görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte Rum halkını gerçek verilerle detaylı bir şekilde bilgilendireceğini söyledi.

“Ortak metnin müzakere edilip edilmediği” ile ilgili bir soru üzerineyse Anastasiadis, söylenmesi gereken her şeyi söylediklerini ve Kıbrıs Türk tarafının yanıtlamasını beklediklerini kaydetti.

Anastasiadis, ortak metin için gösterilen gayretin, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için büyük ve zorlu bir çabanın başlangıcı olduğunu ve bir sonuç değil, bir diyalogun başlangıcını teşkil ettiğini söyledi.

Milli dava sürecinde hassas bir noktada bulunduklarına işaret eden Anastasiadis, daha en başında, kalıcı ve işlevsel bir çözüme ulaşabilmek için özlü bir diyalogun yeniden başlatılmasına yönelik birtakım parametreler sunduğunu belirtti.

Anastasiadis, “Ortak metnin içeriğinde bir özün gerekli olduğuna dair uluslararası toplumu ikna etmek için sistematik bir çaba üstlendik. Uluslararası toplum da bu tezimizi benimsemiştir” dedi.

Partilerin tepkileriyle ilgili herhangi bir yorum yapmak istemeyen Anastasiadis, tüm görüşlere saygı duyduğunu ve Rum halkını ortak metnin gerçek içeriğine dair bilgilendireceğini söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıs Türk tarafından herhangi bir yanıt gelip gelmediğiyle ilgili olarak da, henüz bir yanıt gelmediğini ve ortak metne ulaşmak maksadıyla henüz müzakere aşamasında bulunulduğunu belirtti.

İLK TEPKİ AKEL’DEN

Toplantının bitimiyle birlikte ortak metin taslağına ilk tepki, ana muhalefet partisi AKEL’den geldi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, mevcut taslağın Hristofyas-Talat müzakerelerinde uzlaşılanlardan daha alt seviyede olduğunu, ancak Anastasiadis’i müzakerelerin yeniden başlamasına karar vermesi halinde destekleyeceklerini söyledi.

KS EDEK Başkanı ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru ise, müzakerelerin bu taslak zemininde yeniden başlamasına karşı çıktı. Omiru, taslakta tehlikeli belirsizlikler bulunduğuna işaret etti.

EURO. KO Başkanı Dimitris Şilluris ile Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis de, müzakerelerin belirli bir ortak açıklama zemininde yeniden başlamasına karşı çıktıklarını açıkladılar.Başa dön tuşu