Kıbrıs

Özker Özgür, ölümünün 11’inci yılında anıldıCumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) eski genel başkan ve milletvekillerinden, eski Başbakan Yardımcılarından, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) kurucularından Özker Özgür, ölümünün 11. yıldönümünde Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Özgür’ün oğlu Birikim Özgür’ün konuşmasıyla başlayan törende sırasıyla, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Meclis Başkanı Sibel Siber birer konuşma yaptı.
Törene, bazı bakan ve milletvekilleri, siyasetçiler, Özgür’ün sevenleri ve ailesi katıldı.ÖZGÜR

Birikim Özgür konuşmasında, törende babasıyla birlikte annesi Zehra Özgür’ü de andıklarını anımsatarak, ailesinin üretken, disiplinli, kararlı kişilikleriyle her zaman çatışma değil barış kültürü hakim olsun diye çalışmış kişiler olduğunu kaydetti.

Bugün babasına müjde vermeyi çok istediğini dile getiren Özgür, müzakerelerde yaşananlardan sonra mücadelenin ve çözümün öneminin daha da arttığını, daha da fazla çaba harcamak gerekeceğini belirtti.

Özgür, ailecek, halk için kabul edilebilir her türlü çalışmaya katkı koymaya hazır olduklarını dile getirerek, toplumun iyi ve güzel bir yaşam sürmesine engel olacak her türlü girişimin karşısında olacaklarını belirtti.

Miroğlu’nun da ailesi gibi insan odaklı bir siyasi kişiliği olduğunu ifade eden Özgür, Miroğlu’nu da güzel duygularla andı.

İZCAN

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Özgür ailesinin her zaman barıştan yana, insanlıkları ve hoşgörüleriyle sevgi ve saygıyı hak eden kişiler olduğunu vurguladı.

Özgür’ün en büyük hedefinin ülkesini birleştirmek olduğunu hatırlatan İzcan, bu görevi yerine getirene kadar işlerinin bitmeyeceğini söyledi.

ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise, “2 sevgili öğretmeni” için barışın, eşitliğin, demokrasinin önemine dikkat çekerek, “her zaman amaçları için bedel ödemeye hazırdılar, amaçlara ulaşmak için gereken mücadelenin uzun, yaşamların kısa olduğunu söylerlerdi” dedi.

Özgür’lerin hayatları boyunca doğru bildikleri eşitlik, barış ve demokrasi uğruna mücadele ettiğini anımsatan Erhürman, sonraki nesil olarak kendilerinin de bu mücadelede öğretmenlerinden öğrendikleriyle mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise, Özgür’ün çok önemli bir siyaset adamı olduğunu ve 20 yıl parti başkanlığı yapmanın ne kadar zor olduğunu bildiğini belirterek, Özgür’ün uzlaşı ve hoşgörünün simgesi sayılabilecek biri olduğunu vurguladı.

Özgürgün, “bir gün anlaşmaya varılır ya da varılmaz, Özgür’ün eşitlik ve demokrasi mücadelesinin her zaman devam edeceğini” söyledi.

SİBEL

Meclis Başkanı Sibel Siber ise, Özgür’ün temiz siyasetin simgesi olduğunu belirterek, ailecek inançları için her türlü fedakarlığı yapan bireyler olduklarını vurguladı.

Sibel, hayatının farklı dönemlerinde Özgür’le, öğretmeni, doktoru ve komşusu olarak farklı diyaloglar içerisine girdiklerini belirterek, Özgür çiftinin, dayanışmanın da en güzel örneklerinden birini yaşadığını kaydetti.

Haber: Arzu Köprülü Fotoğraf: Erol Uysal – TAK

Başa dön tuşu