Kıbrıs

Özgürgün’den kabine değişikliği açıklaması

CTP-UBP koalisyon hükümeti kurulurken atama ve değişikliklerin birlikte hareketle gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade eden Özgürgün, CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın kabinede yapılacak değişiklik konusunda önceden kendisine haber verdiğini söyledi.

Bakanlıklarda yapılan değişikliklerin kendileri açısından bir sorun yaratmadığını kaydeden Özgürgün, koalisyon ortağıını niye değişiklik yapıldı şeklinde sorgulamasının söz konusu olmadığını söyledi.

Koalisyonun uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Özgürgün, üç ay önce kurulan hükümetin büyük ölçüde tükenmiş bir bütçe bulduğunu, meclis tatilinin yeni bitiğini, bütçe görüşmelerinin başlayacağını bu nedenle de hükümete icraat açısından biraz süre tanınması gerektiğini kaydetti.

Özgürgün, “Hükümete zaman vermek lazım. Hem bütçe anlamında hem de hükümet programında ortaya koyduğu yasalar bakımından. Ocak ayından sonra Nisan’a kadar yolu var. Nisan’a kadar hükümete zaman verilmesi lazım. CTP-UBP koalisyonları iş olsun diye kurulmaz, bu hükümet ciddi projelere hizmet etmek için kurulur. Böyle birşeyden uzaklaşıldığını gördüğüm an mutlaka bunu oturur değerlendirim” diye konuştu.

Bir soru üzerine hükümetin UBP kanadında şu an için revizyon gerekliliği bulumadığına da dikkati çeken Özgürgün, UBP’li Bakanların görvelerini layıki ile yaptığını ancak gerekmesi halinde değişiklik yapılabileceğini söyledi.

Partisinin kurultay sürecine ilişkin soruları da yanıtlayan Özgürgün, İlçe kongrelerinde katılımın beklenen seviyede olduğunu, Güzelyurt’ta da seçim yapılması halinde katılım oranının yüzde 70’lerde hesaplanabileceğini belirtti.

UBP Genel Başkanı Ögürgün 31 Ekim’de başlayarak 2 gün sürecek kurultayda 6 bin civarında üyenin oy kullanmasını beklediklerini ifade ederken, seçilecek genel bgaşkanın güçlü olmasım için seçimin ikinci tura kalmadan sonuçlanmasının önemine dikkati çekti.

2016’nın seçim yılı olabileceğine de dikkati çeken Özgürgün, bu açıdan da güçlü bir genel başkan seçiminin ayrıca önem taşıdığını ifade
etti.

Özgürgün, “Koalisyon ortağı ile bir sorununmuz olduğu anlamında demiyorum. Koalisyon iyi gidiyor ancak tecrübelerime dayanarak 2016’nın seçim yılı olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Üye listelerine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Özgürgün, hataların büyük oranda düzeltildiğini, üye temelinde bir kurultayın hem UBP hem de ülke için bir ilk olduğunu, UBP’de ilk kez bir üye listesi oluşturulduğunu anlattı. 

Kurultayaa yönelik tüm tedbirlerin alındığını belirten Özgürgün, 12-13 saatlik oylamanın ardından oyların optik okuyucu sistemi ile okunacağını ve sonuçların gece açıklanabileceğini söyledi.

Genel Başkan adaylarının kendisi hakkında yaptığı eleştirilerini ise “temelsiz” olarak niteleyen UBP Genel Başkanı Özgürgün, UBP’nin Kıbrıs konusunda en net, en kesin ve en doğru çizgide olan parti olduğunu belirtti.

Özgürgün, “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı sürekli uyarıyorum; İki kurucu devletin eşit statüsü iki halkın siyasi eşitliği, sulandırılmamış iki kesimlilik ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi, tüm bunları en kalın kırmzı çizgilerle çiziyoruz. Bundan bir adım gerilediği zaman Cumhurbaşkanı bizim hedefimizdedir” diye konuştu.

Özgürgün, Kıbrıs sorununun üç ay içerisinde çözülmesinin mümkün olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanı’nın sürece ilişkin açıklamalarını eleştirdi.

Su konsundaki bir soruyu da yanıtlayan Özgürgün Türkiye’ye yürekten teşşekür edilmesi gerektiğini söyledi. Özgürgün suyun yönetiminde mutlaka devletin yer alacağını ancak işletmede özelin de olabileceğini belirti.

Özgürgün ‘Türkiye gibi güçlü bir devletin varlığı KKTC için büyük bir avantajdır. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, stratejik olarak en kullanılabilecek olan Türkiye’dir buna da sempati ve sevgi ile yaklaştığınız takdirde bu adada hayatın sürdürülebilir olması çok daha kolaydır’ ifadelerini kullandı. BRTK

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı