Kıbrıs

Özgürgün: Sulama Projeleri Devreye Konulmaya ÇalışılıyorBaşbakan Hüseyin Özgürgün, uluslararası toplumun Kıbrıs’taki durumun devam etmesini istediğini kaydederek, “Kıbrıs sorunundaki bu sürecin uzaması şu anda herkesin işine geliyor” dedi.
ÖZGÜRGÜN: “ULUSLARARASI TOPLUM, KIBRIS’TAKİ DURUMUN DEVAM ETMESİNİ İSTİYOR, UZAMASI ŞU ANDA HERKESİN İŞİNE GELİYOR”“YOL, ALTYAPI ÇALIŞMALARI, YENİ HASTANE, HAPİSHANE VE REHABİLİTASYON MERKEZİ YAPIMI PROJELERİ GÜNDEMİMİZDE…ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA TEMEL ATMALAR YAPILACAK”

“GÜZELYUT VE MESARYA OVASI’NDA SULAMA PROJELERİ DEVREYE KONULMAYA ÇALIŞILIYOR”

“TÜRKİYE’DEN KABLOYLA ELEKTRİK GETİRİLMESİYLE İLGİLİ TEKNİK ÇALIŞMALAR BİTTİ, ELEKTRİK KONUSUNDAKİ ANLAŞMAYI TÜRKİYE İLE BEN İMZALAYACAĞIM”

Kıbrıs görüşmelerinin 1968’de başladığını, savaş olduğu halde görüşmelerin durmadığını, çünkü uluslararası toplumun Kıbrıs’taki bu durumun sürmesini istediğini kaydeden Özgürgün, ‘bu sene son’ söylemlerini çok duyduğunu ancak görüşmelerin devam edeceğini kaydetti.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Özgürgün, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRTK) yeni yayın döneminin başlaması nedeniyle “Açık Gündem” programına katılarak gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı.

Özgürgün, yol altyapı çalışmaları, yeni hastane, hapishane ve rehabilitasyon merkezi yapımı projelerinin gündemlerinde olduğunu, önümüzdeki aylarda temel atmaların yapılacağını duyurdu.

Başbakan, özellikle Güzelyurt ve Mesarya Ovası’nda sulama projelerinin devreye konulmaya çalışıldığını kaydederek, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesiyle ilgili teknik çalışmaların bittiğini, elektrik konusundaki anlaşmayı Türkiye ile kendisinin imzalayacağını belirtti.

“BASIN, ALABİLDİĞİNE ÖZGÜR”

Başbakan BRTK’daki konuşmasına, tüm televizyon kanallarına yeni yayın dönemlerinde başarı dileyerek başladı.

Ülkedeki yazılı ve görsel basının geliştiğini, bunun sağlıklı şekilde olduğunu kaydeden Özgürgün, yazılı basında alabildiğine özgürlük olduğunu söyledi.

Özgürgün, ülke ölçeğine göre televizyon ve gazete sayısının üst düzeyde olduğunu da belirterek, her görüşe mensup yayın yapıldığını vurguladı.

“MECLİS’İN GÜNDEMİNDE ÖNEMLİ YASALAR VAR”

Meclis’in yeni yasama, yargının da yeni adli yıla başladığını, yürütmeninse hiç durmadan çalıştığını belirten Başbakan, yeni yasama yılının hayırlı olmasını diledi ve Meclis’in gündeminde önemli yasalar olduğunun altını çizdi.

Başbakan Özgürgün, Meclis’in sağlıklı çalışmasının demokrasinin sağlıklı çalışması demek olduğunu da ifade ederek, Meclis’in bir diğer önemli gündeminin Kıbrıs konusu olduğuna işaret etti.

“ANNAN PLANI’NIN ÖTESİNE GEÇSENİZ BİLE ‘HAYIR’ ÇIKACAK DİYORUM”

Kıbrıs’ta iki tarafın anlaşacağını, Kıbrıs Türk tarafının herhangi bir zamanda bir anlaşmaya ‘hayır’ demediğini ifade eden Başbakan, “Bugün, Annan Planı’nın ötesine geçseniz bile ‘hayır’ çıkacak diyorum” ifadesine yer verdi.

“BİR ANLAŞMANIN ERTESİ GÜNÜ KUZEY’DEKİ EKONOMİ ÇÖKER…”

Özgürgün, Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafı için vazgeçilmez olan Türkiye’nin garantörlüğünü kabul etmediğini, böyle bir çözüme de Türk tarafının ‘evet’ demeyeceğinin altını çizdi.

“Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığı altındaki konularda sıkıntılar olduğunu, dönüşümlü başkanlığın kabul edilmediğini, Rumların talep ettikleriyle iki kesimliliğin sulandırıldığını, ortadan kaldırıldığını” söyleyen Başbakan, “mülkiyet konusunda, Rum tarafının talepleri kabul edilirse, bir anlaşmanın ertesi günü Kuzey’deki ekonomi çöker” dedi.

Başbakan Özgürgün, “Rum tarafı Güney’de bunlarla uğraşmayacak, biz Kuzey’de çözümün ertesi günü Türk mallarını da ispat etmekle uğraşmak zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

Başbakan Özgürgün, Rumların, Temsilciler Meclisi ve Senato’da veto hakkının kaldırılması için de uğraştığını, bunun detaylarda olduğunu belirterek, Türk tarafının bu konuda geri adım atmadığını, Rum tarafının da bu tutumundan vazgeçmediğini söyledi.

Başbakan,  “Genel olarak bu tabloya baktığımda, çözümle ilgili genel parametrelerin henüz daha çözüme kavuşmadığı görülüyor” diye konuştu.

“BİZ YİNE EŞİTLİK DİYORUZ, ONLAR HAYIR, HEPSİ BENİM DİYOR”

Türklerin yıllardır eşitlik istediğini kaydeden Başbakan Özgürgün şöyle devam etti:

“Rumlar enosis dediğinde biz Kıbrıs Türkleri olarak Türkiye’ye ilhak demedik, Taksim dedik. Yani onlar Yunanistan’a ilhak dedi, biz Türkiye’ye bağlanalım demedik. Biz, bölelim dedik. Biz yine eşitlik diyoruz, onlar hayır, hepsi benim diyor. Azınlık gibi durun diyor.”

“TÜRKLER HEP AZINLIK GÖRÜLÜYOR”

Başbakan Özgürgün, iki tarafın Cumhurbaşkanlarının görüştüğünü, ancak, Rumların eşitlik kabul etmediğini için iki tarafın dışişleri bakanlarının görüşemediğini, Rumların, Türkleri hep azınlık gördüğünü kaydetti.

Kıbrıs görüşmelerinin 1968’de başladığını, savaş olduğu halde görüşmelerin durmadığını, çünkü uluslararası toplumun Kıbrıs’taki bu durumun sürmesini istediğini kaydeden Başbakan Özgürgün, o nedenle, “bu sene son” söylemlerini çok duyduğunu, Kıbrıs görüşmelerinin devam edeceğini söyledi.

Başbakan Özgürgün, bölgesel gelişmelere işaret ederek, “Uluslararası çok güçlülük, Kıbrıs sorunundaki bu sürecin, bana göre, uzamasında herhangi bir şekilde bir değişiklik istemiyor şu anda. En büyük etken budur. Uzaması, şu anda herkesin işine geliyor” dedi.

“TÜRKİYE İLE MALİ PROTOKOL VE SU KONULARINDA ÇOK YAKIN ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye ile ilişkileri de değerlendiren Başbakan Özgürgün, 5 aylık UBP-DP hükümet sürecinde, özellikle mali protokol ve su konularında çok yakın çalışıldığını ve halkı rahatlatacak konuları da gündemlerine aldıklarını aktardı.

Özgürgün, Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile bakanların da muhataplarıyla yoğun görüşmeler yaptığını anlattı.

“BU SENE KURAKLIĞI CİDDİ ANLAMDA HİSSETTİK…VE SUYA KAVUŞTUK”

Suyun gelmesinin hem ekonomik hem de insanlık adına çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Başbakan Özgürgün şöyle devam etti:

“Bu sene kuraklığı ciddi anlamda hissettiğimiz bir yıl olmuşken suya kavuştuk. Bu yıl ilk defa Kantara’daki su kaynakları kurudu. Çok doğru bir zamanda suya kavuştuk. Denizden arıtmaya göre maliyeti düşük ve kaliteli su. Böyle bir projenin bize maliyetinin sıfır olduğunu unutmamak lazım.”

“SULU TARIM İÇİN PROJELER SON AŞAMADA”

Başbakan Özgürgün, özellikle Güzelyut ve Mesarya Ovası’nda sulama projelerinin devreye konulmaya çalışıldığını açıklayarak, Ankara’da yaptığı son görüşmelerde, sulu tarıma geçilmesi için projelerinin son aşamaya geldiği bilgisinin paylaşıldığını aktardı.

“HÜKÜMET PROGRAMINDA LİMANLARIN İŞLETİLMESİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ DE VAR”

Sulu tarıma geçilmesiyle adanın kaderinin değişeceğini, yer altı su kaynaklarının korunacağını, iklimin olumlu yönde değişeceğini belirten Başbakan, tarımsal sanayinin gelişeceğini ve tarımsal ürünlerin çeşitleneceğini de kaydetti.

Bütçede önemli mali yük olan kuraklık ödeneğinin ortadan kalkacağını da anlatan Başbakan Özgürgün, hükümetin programında, limanların işletilmesinin özelleştirilmesinin de olduğunu kaydetti.

“ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA TEMELLER ATILACAK”

Ankara’dan teknik destek ve proje bazındaki taleplerine anında olumlu yanıt aldıklarını anlatan Başbakan Özgürgün, yol altyapı çalışmaları, yeni hastane, hapishane ve rehabilitasyon merkezi yapımı projelerinin gündemlerinde olduğunu ve önümüzdeki aylarda temel atmaların yapılacağını söyledi.

TÜRKİYE’DEN KABLOYLA ELEKTRİK…

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesinin her zaman gündemlerinde olduğunu, enterkonnekte sisteme bağlanılması konusunun artık çözüldüğünü ve yapım aşamasına gelindiğini ifade ederek, enterkonnekte sisteme bağlanılmasıyla uluslararası piyasalardan düşük fiyata elektrik alma imkanın olacağını belirtti.

Bu konudaki çalışmaları Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un sürdürdüğünü, teknik çalışmaların bittiğini aktaran Başbakan Özgürgün, elektrik konusundaki anlaşmayı Türkiye ile kendisinin imzalayacağını belirtti.

Başa dön tuşu