Kıbrıs

Özgürgün: Biz bu ülkede anlaşma isteyen partiyiz


UBP’den verilen bilgiye göre, Özgürgün bugün İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Türkiye Araştırma Merkezi Başkanı Zeynep Banu Dalaman başkanlığındaki İAÜ heyetini kabul etti.

UBP’nin Atatürk Meydanı’ndaki binasında saat 13.00’te gerçekleşen görüşmede,Özgürgün,  üniversite öğrencileri sohbet ederek, KKTC ve UBP hakkında bilgi verdi.Özgürgün, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, UBP’nin her zaman sandıklardan en güçlü parti olarak çıktığını ve KKTC’deki tüm eserlerde imzası olduğunu söyledi.

Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusuna da değinerek, Kıbrıs’ta anlaşma isteyen tarafın KKTC olduğunu, Rumların her zaman masadan kaçmanın yollarını arayarak görüşmeleri oyaladığını ifade etti.

“Kıbrıs konusunda bizim 4 tane kırmızı çizgimiz vardır” diyen Özgürgün, bunların “iki kesimlilik, iki kurucu ve eşit devlet, iki halkın siyasi eşitliği ve Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi” olduğunu kaydetti.

Görüşmelerin, Rumların oyalamalarına rağmen Türk tarafının yoğun isteğiyle devam ettiğini kaydeden Özgürgün “Biz bu ülkede anlaşma isteyen partiyiz” dedi.

UBP Genel Başkanı Özgürgün konuşmasında Kıbrıs’taki Osmanlı eserlerine de değinerek, “Kıbrıs’ta Türk varlığını ve kültürünü koruma konusunda UBP çok muhafazakâr bir partidir. Hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Osmanlı eserlerini koruma, hem de Güney Kıbrıs’taki eski Osmanlı eserlerine sahip çıkmak UBP’nin en büyük görevidir” dedi.Başa dön tuşu