Kıbrıs

Özersay: Sıkıntılar sonuç almayı etkilemez
Türk tarafının, sürecin hızlanması için daha fazla görüşme yapılmasını talep ettiğini ancak Rum tarafınca bunun kabul görmediğini, öte yandan Kıbrıs Türk tarafı olarak köprü kurmayı hedefleyen öneriler de yaptıklarını, hatta bunlar içinde al-ver içeren öneriler de olduğunu açıklayan Özersay, “Ancak tüm bunlar müzakerelerden sonuç elde etme yönündeki kararlılığımızı değiştirmeyecektir. Bu nedenle süreç konusunda hemen umutsuzluğa kapılıp karamsar açıklamalar yapılmaması gerekir” şeklinde konuştu.
“6 Mayıs sonrası çok önemli ve kritik aşama”
Özersay yaptığı açıklamada, 6 Mayıs’tan itibaren özlü müzakerelere geçileceğini ve tarafların birbirlerine öneriler, karşı-öneriler ve köprü kurucu öneriler sunacağını, bunun çok önemli ve kritik bir aşama olduğunu söyledi.
Basında müzakere süreci ile ilgili yapılan karamsar açıklamalara da işaret eden Özersay, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin hızlandırılması için attığı adımları herkesin görmesi gerektiğini, ancak sürecin hızının nihayetinde her iki tarafın da buna tamam demesiyle mümkün olduğuna dikkat çekti.
Müzakerelerin başladığı Şubat ayından bu yana Kıbrıs Türk tarafının, görüşmelerin sıklaştırılması yönünde defalarca öneri yaptığını ve al-ver içeren öneriler de yaptığını hatırlatan Özersay, “Zaman zaman sanki Kıbrıs Türk tarafı görüşmelerin yoğunlaştırılması, hızlandırılması ve bir an önce al-vere geçilmesi için adım atmamış gibi haberler yapılmasını, kamuoyunda bu şekilde bir algı yaratılmasını doğru bulmuyorum” diye konuştu.“Popülist davranışlar zarar verir”
Müzakerelerin geçmişte de şimdi de iç politikaya malzeme ediliyor olmasının ülkeye ve Kıbrıs Türk halkına yarar getiren bir davranış olmadığına dikkat çeken Özersay, bunun sağlıklı bir yaklaşım olmadığını, popülist davranışların geçmişte de şimdi de müzakere sürecine yarar değil zarar verdiğini söyledi.

“Süreci sadece bir taraf hızlandıramaz”
Özersay, “Müzakerelerde iki taraf vardır. Eğer muhatabınız yani Kıbrıs Rum tarafı daha fazla görüşme yapılmasına rızasını vermezse daha fazla görüşme yapamazsınız. Siz, diplomatik girişim de yaparsınız, ısrarcı da olursunuz ama eğer muhatabınız ikna olmazsa görüşme yapamazsınız. Çünkü iki tane rızaya ihtiyaç vardır. Müzakerelerin hızı ile ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafı zaten memnuniyetsizliğini daha önce de dile getirdi, ama bunun için yapabileceğimiz şeyi yapıyoruz, bunun gerçekleşmesi için Kıbrıs Rum tarafının buna sıcak bakması gerekiyor” dedi.

Başa dön tuşu