Kıbrıs

Özersay: Bizim kavgamız federasyonla değil


Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Böyle bir seçimle seçilecek kişilerin sırf Kıbrıslı Türk olduğu hasebiyle Kıbrıs Türk halkını temsil edebileceğini düşünmüyorum.

Temsiliyet seçimlerin nasıl ve kimler tarafından yapılacağıyla ilgili. Kıbrıslı Türklerin temsiliyetinin Cumhurbaşkanı, milletvekilleri, belediye başkanları ve muhtarlar seviyesinde olduğunu devlet kurumları olarak izah etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kıbrıs konusuna da değinen ve müzakereler konusundaki açıklamalarını Halkın Partisi adında yaptığını anımsatan Özersay, “Bugün adada güven sorunu olduğu, federasyon kültürüne sahip olunmadığı aşikar. Bir takım konularda işbirliği yaparsak güven kendiliğinden doğabilir. İki taraf arasındaki güvenin aşağıdan yukarıya sağlanması gerek. ‘Ne olacak bu ortaklık’ diye 50 sene konuşmaktansa işbirliği yapılmaya başlanır ve bu ileriye doğru götürülür” şeklinde konuştu.

Özersay, “Federal ortaklıkta yönetim ve zenginlik paylaşılır. Rum tarafının buna hazır olmadığını söylüyoruz. Bizim kavgamız federasyonla değil. Yönetimin ve zenginliğin paylaşılmayacağı bir federasyon modeli olamaz” dedi.

Tatar’ın eleştirilerine yönelik Kudret Özersay, “Bu hükümetin ortak bir dış politika görüşü var. Müzakereler ve ortaklığa nasıl yürüneceği konusunda farklı görüşlerimiz var, onu muhafaza ediyoruz” açıklamasında bulundu.


Başa dön tuşu