Özelleştirmeye zemin hazırlanıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

Özelleştirmeye zemin hazırlanıyor

Özelleştirmeye zemin hazırlanıyor

Nadire KRAŞLIOĞLU

Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi çalışanları ayaklandı. Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi Müdürlüğü Ambar Bölümü çalışanları önceki gün sahte evrak meselesi ile ilgili polisin el koyduğu Queen Elizabeth isimli gemide yapılan sigara sayımı için görevlendirilen Osman Özyöre’nin görevini yapmasının engellenmesi nedeniyle dün protesto amaçlı iş durdurma eylemi gerçekleştirdi.
Çalışanlar zan altında bırakılmaktan şikayetçi
Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi Müdürlüğü Ambar Bölümü önünde dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen eylemde çalışanlar adına Hüseyin Bayramoğlu bir açıklam ada bulundu.Bir süredir basında yer alan Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi’ndeki kaçakçılık haberlerinden duydukları rahatsızlığı dile getiren Bayramoğlu, Serbest Liman çalışanlarının zan antlında bırakıldığını kaydetti. Bayramoğlu, son olarak önceki gün Queen Elizabeth isimli yük gemisinde ortaya çıkan sahte evrak meselesi ile ilgili, polisin söz konusu gemiyi kontrol altına alarak gemide bulunan mevcut sigaralarda usulsüzlüğün olup olmadığını tespit etmek amacıyla gümrük memurları ile sayım yaptığını belirtti. Bayramoğlu, sayım sırasında söz konusu geminin Serbest Liman Bölgesi’ne deklareli olduğundan işinin başında bulunan Osman Özyöre’nin görevini yapmasının engellendiğini ifade ederek, bunun bardağı taşıran son damla olduğuna değindi. Polis ve Gazimağusa Limanı’nda görevli gümrük memurlarının takındığı tavrın Serbest Liman Bölgesi çalışanlarını zan altında bırakır nitelikte olduğunu vurgulayan Bayramoğlu, yaşananlardan Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi Müdürlüğü Ambar Bölümü çalışanları olarak şikayetçi olduklarını kaydetti.
Protesto amaçlı iş durdurma eylemi yapıldı
Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi deklareli bir gemiye yönetimin izni olmadan müdahale edilemediğini belirten Hüseyin Bayramoğlu, buna rağmen görevinin başında olan Osman Özyöre’nin olay yerinden uzaklaştırılıp, geminin gümrük memurları, polis ve asker nezaretinde tahliye edildiğini ifade etti. Bayramoğlu, tahliye edilen sigaraların Serbest Liman Bölgesi’nde kayıtlı olduğu halde, gümrük ambarlarına götürülerek muhafaza edildiğini kaydetti. Yaşanan tüm bu olumsuz olaylardan rahatsızlık duyduklarını dile getiren Bayramoğlu, protesto amaçlı iş durdurma eylemi gerçekleştirdiklerini kaydetti.


“Özelleştirilmeye zemin hazırlanıyor”
Sahte evrak meseleleri ve sigara kaçakçılığı haberleri ile Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi’nde kısa süre içerisinde sıkça yaşanan olaylarla Serbest Liman’ın yıpratılmasının hedeflendiğini belirten çalışanlar, aslında yaşananların özelleştirmeye yönelik zemin hazırlamak olduğunu iddia etti. Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi’nde yapılan sigara ithalat ve ihracatı sayesinde serbest limanın kendi kendini idame ettirdiğini savunan çalışanlar, senelerdir faaliyette olan düzene balta vurulmak istendiğini iddia etti.
Özyöre: Suçlu muamelesi yapıldı
Gazimağusa polisinin tespiti üzerine KKTC kara suları dışında Queen Elizabeth isimli yük gemisinden Tiamjin 1 isimli yük gemisine gerçekleştirilen transferin ardından sahte evrak düzenlenerek Gazimağusa Liman Başkanlığı’na sunulduğu ortaya çıkmıştı. Polisin geniş çaplı yürüttüğü soruşturma kapsamında önceki gün Serbest Liman Bölgesi’ne deklare edilmiş Queen Elizabeth isimli yük gemisine polis tarafından el konulmuş ve gemide bulunan çeşitli markalardaki sigaraların kayıtlarda bulunan miktarla aynı olup olmadığı gümrük memurları, polis ve asker nezaretinde incelemeye alındı. İncelemeler sırasında Gazimağusa Serbest Liman Bölge Müdürlüğü’nde görevli Osman Özyöre’nin de gemide görevinin başında bulunduğunu ancak gümrük memurları ve polis tarafından aşağılanarak oradan uzaklaştırıldığını iddia etti. Özyöre, gümrük memurları ve polisin kendisine orada bulunmaması gerektiğini ve adeta suçluymuş gibi görevini yapmasının engellendiğini iddia etti.
“İki liman çalışanlarının anlaşmazlığı yüzünden mağdur ediliyoruz”
Yaşananlardan olumsuz etkilenerek mağdur edilen şirket çalışanları tepkisini dile getirdi. Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi Müdürlüğü Ambar Bölümü çalışanlarının iş durdurma eylemi yüzünden Serbest Liman’dan çıkışları verilmeyen şirket temsilcileri mağdur edildiklerini dile getirerek “Bizim ne suçumuz var mağdur edilerek zarara uğruyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. Konuyla ilgili Havadis’e konuşan Ercantan Şirketi temsilcisi Ali Serdar, Serbest Liman çalışanlarının mağdur olduğunu ancak iş bırakma eylemi nedeniyle kendilerinin de mağdur edildiğini kaydetti. İki liman çalışanları arasındaki anlaşmazlık nedeniyle şirketlerin gümrükleri ödendiği halde eylem nedeniyle çıkışlarının alınamadığını belirten Serdar, “Şantiyeler beton bekler, biz çıkışımızı alıp dağıtım yapamıyoruz. Günde en az 10 yol dağıtımımız var ancak eylem nedeniyle işimize devam edemiyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar