Ozanköy’de villalarla ağıllar iç içe - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Ozanköy’de villalarla ağıllar iç içe

Ozanköy’de villalarla ağıllar iç içe

Doğal güzelliği ve havası ile KKTC’nin gözde yerleşim birimlerinden Ozanköy’de hayvanlar ve insanlar iç içe yaşıyor. Mandıralardan yayılan kötü koku ve çevre kirliliğinden yakınan köylü, ağılların köy dışına taşınmasını istiyor

Ozanköy’de manzara görenleri şaşırtıyor. Köyde, hayvanlar ve insanlar iç içe yaşıyor. Bölgede henüz daha resmi ağıllar bölgesinin olamamasından ötürü herkes hayvanını evinin bahçesinde barındırıyor.
Yerleşim yerleri ve villalarla iç içe kalan ağıllar, bölge halkının huzursuz olmasına neden olurken insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor.
Ozanköy’de ikamet eden vatandaşlar, köy içerisindeki ağılların, tam donanımlı başka bölgeye taşınmasını istiyor.


Hayvan üreticileri de şikayetçi
Ozanköy’de yaşanan ağıl sorunu hayvan üreticilerini de rahatsız ediyor. Havadis’e konuşan hayvan üreticileri, ağıllar nedeni ile yaşanan çevre kirliliğinden ve ağıllardan etrafa yayılan kötü kokudan kendilerinin de hoşnut olmadıklarını belirtti.
Ağılların köy içerisinde olmasının hem insan ve çevre sağlığını kötü etkilediğini hem de üretimi düşürdüğünü belirten hayvan üreticileri, yetkililere çağrıda bulunarak, köy içerisindeki ağılların bir an önce tam donanımlı başka bölgeye taşınmasını istedi.

Uzun: Ozanköy’e yakışmıyor
Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun, ağılların köy içerisinden bir an önce çıkarılmasını gerektiğini belirtti. Ağıllar ile evlerin iç içe olduğunu kaydeden Uzun, ortaya çıkan manzaranın Ozanköy’e yakışmadığını söyledi.
Uzun, şöyle dedi: “Ozanköy, turistlerin de tercih ettiği gözde yerleşim birimlerinden bir bölgedir. Dolayısıyla bu köyde yaşanan sorun daha çok göze batıyor. Birçok sıkıntı çözümlendi. Örneğin, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nin desteği ile kuyuların su tutması için köydeki üç göletten ikisi temizlendi, diğerinin de temizlenmesi için çalışmalar sürüyor. Bunun için TC Yardım Heyeti’ne minnettarız. Belediye hizmetleri de yeterli derecede veriliyor. Köyümüz temiz. Şuan için göze batan tek sorunumuz ağılların köy içerisinde olması. İnsanlarla hayvanlar iç içe yaşıyor. Bu durum gerek insan sağlığı açısından gerek çevre sağlığını açısından olumsuzluk teşkil ediyor. Ayrıca ortaya çıkan manzara da Ozanköy’e yakışmıyor.”

Köy halkı ne dedi?

Doğan Yanaroğlu:
Ozanköy’ün en büyük sıkıntısı, resmi ağıllar bölgesinin olmamasıdır. Köyün yarısından çoğu geçimini hayvancılık ile sağlıyor ve herkes hayvanını evinin bahçesinde barındırıyor. Yetkililer, 10 yıldır Ozanköylü hayvan üreticilerine, ağıl yeri gösterecekler diye söz veriyor ama sözünde durmuyor. Ağıllar ile villalar komşu. Bu çağda bu tür sorunların yaşanması ayrı bir ayıp, böyle manzaralar Ozanköy’e yakışmıyor.

Mustafa Ağagil:
Ben hayvan üreticisiyim, ben bile ağılların köy içerisinde bulunmasından rahatsız oldum. Köyün dışında arazi satın aldım ve orda mandıra yapıp, hayvanlarımı taşıdım. Doğru olan da budur. Ağılların yerleşim yerleri ile iç içe olması hem sağlık açısından hem de çevre temizliği açısından olumsuzluk yaratır. Benim talebim, Ozanköylü hayvan üreticilerine, devletin tam donanımlı resmi ağıllar bölgesi göstermesi ve diğer ağılların da bir an önce köy içerisinden taşınmasıdır.

Celal Barut:
Devlet bir türlü ağıllar bölgesi göstermediği için mecburen benim ağılım da köy içerisinde. Geçimimi hayvancılık ile sağlıyorum ne hayvanlarımdan asla vazgeçmem ancak ağılların köy içerisinde olmasından da memnun değilim. Sonuçta, bunlar adı üstünde hayvan ve ne kadar da titiz davransak pislik oluyor, etrafa kötü kokular yayılıyor. Eğer devlet Ozanköy’deki hayvan üreticilerine resmi ağıl bölgesi gösterirse en başta ben giderim.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar