Dünya

Öyle bir tehdit savurdu ki…Anadolu Ajansı'nın haberine göre, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada Avrupa Birliği'nin yeni yaptırım uygulama olasılığını değerlendiren Medvedev, "Yeni yaptırımlar olup olmayacağını onlara sormak lazım, eğer bizim enerji ve finans sektörüyle ilgili yeni yaptırımlar olursa biz bu yaptırımlara cevap vereceğiz" ifadelerini kullandı.
Söz konusu cevabın ulaştırma alanında olabileceğine dikkati çeken Medvedev, "Biz ortaklarımızla dost ilişkiler içerisinde olduğumuzu düşünüyor ve o nedenle Rusya hava sahasını onların uçuşları için açık tutuyoruz, eğer bizi kısıtlayacak olurlarsa biz cevap vermek zorunda kalacağız" değerlendirmesinde bulundu.Batılı havayolu şirketlerinin Rusya hava sahasını kullanamaması durumunda iflas edeceklerini ileri süren Medvedev, olayların böyle kötü senaryo üzerine gelişmesini istemediklerini vurguladı. Medvedev, "Batılı ortaklarımızın bunun farkına varmalarını isterdik" diye konuştu. Medvedev, Batılı ülkelerle Rusya arasındaki yaptırım savaşlarının Ukrayna'daki krizin çözümüne hiçbir katkı sağlamadığını, aksine küresel güvenlik sistemini tehdit ettiğini iddia etti.

"ZATEN İFLASIN EŞİĞİNDELER…"
Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

Medvedev’in bu çıkışının ardından Rus hükümet kaynakları da, “AB mantıksızca Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararı alır ve bu yaptırımlar enerji sektörünü kapsar ise ilk vereceğimiz cevap batılı havayolu şirketlerine hava sahamızı kapatmak olacak. Uzak doğu ülkelerine uçak seferlerinin Rusya dışındaki koridorlardan yapılması zaten iflasın eşiğinde bulunan bir dizi Avrupa havayolu şirketinin batmasına yol açacak” dendi.

POROŞENKO ÇATIŞMA BÖLGESİNE GİDİYOR
AB ile Rusya arasında yaptırım düellosunun devam edip etmeyeceği tartışılırken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko bu sabah kritik bir karar aldı. Poroşenko, 5 Eylül ateşkes anlaşmasının en çok ihlal edildiği Azak denizi kıyısındaki Mariupol şehrini ziyaret edeceğini açıkladı. Mariupol şehrinde geçtiğiniz gece boyunca da top sesleri duyulmaya devam etti.

DALAY LAMA: PUTİN YENİ BERLİN DUVAR DİKMEK İSTİYOR
Bu arada Ukrayna krizine Tibetli Budistlerin dini lideri Dalay Lama da katıldı. Dünya barışını tehdit eden Ukrayna’daki gelişmeleri Alman “Welt” gazetesine değerlendiren Dalay Lama, olup bitenlerden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sorumlu tutu. Putin hakkında sert ifadeler kullanan Dalay Lama, “İçimde öyle bir his var ki, Putin yeni bir Berlin duvarı dikmek istiyor. Rusya liderinin niyeti gerçekten buysa kendi ülkesi için bir felaket olur. Putin’in egosantrik düşünce tarzını bırakması lazım” dedi.

Başa dön tuşu