Kıbrıs

Otobüsçülerde Kapı Huzursuzluğu
Ceren ÖZBİL
Otobüs işletmecileri, otobüslerin sağ tarafta kalan kapılarının kaynaklanarak kapatılmasına isyan etti. Bu kapıların acil durumlarda, acil çıkış kapısı olarak kullanılması gerektiğini savunan otobüs işletmecileri yetkilerin bu konuda yasal düzenleme yapmasını istedi.
Kısa süre önce Haspolat Sanayi Bölgesi’nde meydana gelen otobüsün yangınını örnek veren otobüs işletmecileri, “Araçta yolcu olsaydı hangi kapıdan nasıl inecekti” sorusunu sordu.“Çıkış kapısıyla motor aynı tarafta”
Otobüslerin çıkış kapısıyla motorun ayni tarafta bulunduğunu kaydeden otobüs işletmecileri, otobüs yangınlarının genellikle makinenin bulunduğu arka taraftan başladığını belirtti. İşletmeciler şu şekilde konuştu:
Otobüsün motoru ile çıkış kapısı ayni yerde. Otobüs yangınları da genellikle motor kısmında başlıyor. Bu nedenle çıkış kapısı olan yer alevler içinde kalıyor ve yolcuların çıkış yer kalmıyor. Geri kalan kapılar ise kaynaklı olduğu için açılmıyor. Bu konuda yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz.

Otobüs işletmecileri ne dedi?
Salahi Depreli
“Sağ kapılar kaynaklı olmadığında araçlarımız muayeneden geçemiyor. Ancak bu kapıların kapı olması acil durumlar biri zora sokuyor. Bir yangın olduğunda makine kısmında başladığı için yolcuları bu kapıdan çıkaramıyoruz. Camlarda çift cam olduğu için kırıp çıkamıyorlar. Bu ülkede en zor durumda olan otobüs işletmecileridir. Yurt dışından modern araç getirmeye kalksak gümrükle baş edemiyoruz. Devletin bu konuda bizi teşvik edecek önlemler almasını istiyoruz.”

Mustafa Behaettin
“Kısa süre önce bir aracım yandı. İçinde yolcu olmaması beni sevindirdi. Çünkü yangınlar genelde aracın motor kısmının ve çıkış kapısının olduğu tarafta başlıyor. Diğer kapılara da kaynak yapıldığı için açma şansımız. Camlar çift cam olduğu için onu da kırıp çıkma şansları yok. Konya’da bunun örneği yaşandı. Birçok yolcu yanarak öldü. Bunların başımıza gelmesini istemiyoruz. Devlet bu konuda yasal düzenleme yapıp en azından turistik otobüslerde bu kapıların açılmasına izin vermelidir.”

İrfan Efkan Başbüyük
“Otobüslerin sağ tarafında olan kapılar acil çıkış kapıları olarak kaynaklanmamalıdır. Acil durumda bu kapılar açılıp yolcular çıkabilmelidir. Bu kuralı ihlal edip yol içinde yolcu indirenler olursa da cezalandırılmalıdır. Zaten turistik otobüsler müzelerde ya da tarihi eserlerde araçtan indiriliyor.”

Ayrı karede

Avcı: Bu kapılar sürekli açık tutuluyor

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ise “Soldan trafiği olan bir ülke de sağdan kapı olmaz” dedi. Avcı, acil durumlarda yolcuların çıkması acil çıkış camları ya da otobüsün tavanından açılan bir çıkış olduğunu belirterek şu şekilde konuştu:
Bu ülkede sağ kapıların açık olmasının istenilmesinin amacı yaz aylarında bu kapıları açık tutarak serin gelmesini sağlamaktır. Ancak bu son derece tehlikeli biri durumdur. Ani bir frende yolcu otobüsten düşebilir. Ayrıca acil çıkış camları diğer camlar gibi değildir. Komple açılan camlar olduğu için acil durumlarda kırılmasına gerek yoktur.

Başa dön tuşu