Kıbrıs

Otobüs şoförleri dert küpü


Hasan DÜZGÜN

“OKULLAR KAPANDI İŞ KALMADI”: Okulların yaz tatiline girmesinin ardından toplu taşımacılık sektöründe işler tamamen durdu. Havadis’e konuşan otobüs şoförleri devletin bu soruna kalıcı çözüm bulmasını istedi

Okulların yaz tatiline girmesinin ardından toplu taşımacılık sektöründe işler durdu. Havadis’e konuşan otobüs şoförleri “Öğrenci taşımacılığı dışında iş yapamıyoruz. Şimdi okullarda tatil oldu. Hiç iş yok” diyerek isyan etti.
Otobüs şoförleri ayrıca devletin toplu taşımacılık sektörüne hiç katkı yapmamasından da şikayet etti.

“Bu kaosa çözüm bulsunlar”
Her yaz aynı sorunu yaşadıkları belirten otobüs şoförler “Artık devlet bu soruna bir el atsın ve kalıcı çözüm bulsun” dedi. Her yaz tatilinde evlerine ekmek götürecek parayı bile kazanamadıkları ifade eden otobüs şoförleri devletin bu soruna kalıcı çözüm bulmasını istedi.

Otobüsçüler ne dedi?


Hasan Maraşlı
“12 ayın 8 ayı çalışmaktayız. Okul dönemi işler iyi gider. Fakat okullar kapanınca yani yaz dönemi bizim işlerimiz durur ve geçinemez hale geliriz. Kazandığım paranın içinden mazot masrafını çıkardığımda elimde günlük 25-30 lira kalır. Çoğu zamanda bu para arabanın arızalanması ile arabaya gider. Mesailerin 3 buçukta bitmesi bizi bitirdi. Çünkü memur insanlar 3 buçukta özel sektör ise 6 da işten çıkar. Hiç bir insan 3 buçuktan 6 ya kadar otobüs beklemez. Devlet biz para kazanmadan bizden pul parası almak ister. Toplu taşımacılıkla ilgili düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Devlet bu konu ile ilgili bize yardımcı olmalıdır. Biz yaklaşık 3 senedir devletten zam almadık fakat 3 yılda mazot fiyatının ne kadar yükseldiği ortada. Zararına işliyoruz.

 

Cuma Alış
“Haftada kazandığım para 700 lira. 350 lirasını şoföre veriyorum. Mazot masrafını da çıkardığımda elimde hiç para kalmıyor. Benim vatandaş olmadığımı da hesaba katarsak çalışma iznini yeniletmek için her sene yüzlerce lira veriyorum. Biz para kazanmadan devlet bizden para almak istiyor. Taşıma izni olmayan arabalar yollarda yolcu taşıyor. Bu kişiler bizim ekmeğimizle oynuyor. Devlet bunlara dur demiyor. Para kazanmasak ile devlet parasını gününde alıyor. Taşımacılık yapan okullar bizi bitirdi. Okullar kendileri taşımacılık yaparak para kazanıyor ve bizim dibe vurmamızı sağlıyor.”

Bekir Akandere
“Toplu taşımacılığın öncelikli ihtiyacı özel devlet politikasının üretilmesidir. Otobüs şoförleri sadece okul dönemi köylerden şehre taşımacılık yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Okul döneminin dışında yapılan bütün taşımacılıklar bizlerin zararına oluyor. Toplu taşımacılığın ülkemizde gelişebilmesi için ilk başta da bahsettiğimiz gibi özel devlet politikasının gelişmesi ve bölgesel politikaların düzenlenmesidir. Bazı şoförler iş olmadığından dolayı belediyeye dönemlik işçi olarak girdi. Toplu taşımacılık sektörü ülkede tek sektördür ki 3 yıldır devletten katkı almaz. Fakat bu 3 yılda yakıt fiyatlarında ciddi bir yükselmenin olduğu ortada. Gün geçtikçe karımız azalıyor zararımız artıyor. Eğer yaz aylarında iş bırakıp personel çıkarmaya kalkarsak devlet ciddi şekilde zarar eder. Yaz sezonlarında araçları uygun olan meslektaşlarımızın araçlarını turizm alanın kullanmaları için izin verilmelidir. Böylece yazda iş yapmayan şoförler bir gelir elde eder.”

Ömer Eger
“Her sene kazancımız düşmektedir. 3 sen önce 2 bin lira olan kazancımız şimdi çok daha azdır. Kazancımız çok az olduğu için arabaları yenileyemiyoruz. Her şeye zam geliyor fakat bizim gelirimiz her yıl düşüyor. Gelirimiz artsın diye zam yapmak çözüm değildir. Her zam yapıldığında müşteri sayımız azalıyor. Köy bölgelerinde kooperatifleşme yapılması gerekmektedir. Çünkü bir bölge üzerinden birçok otobüs geçer. Böyle olduğunda her arabada az müşteri olur ve hiç kimse düzgün para kazanmaz. Yaz sezonlarında işlerimiz çok düşüyor. Bazı meslektaşlarım kendilerine ek iş arıyor. Bu sorunlara çözüm bulanmazsa bu meslek biter ve ülkede toplu taşımacılık sona erer.”Başa dön tuşu