Dünya

Oscarlar ABD’ye 250 milyon dolar kazandıracak


 

ABD nefesini tuttu, bu gece açıklanacak Oscar Ödülleri'ni bekliyor. Bu yıl 86. yaşını kutlayan Oscar Ödülleri’nde 2014 adayları ocak ayının ortasında belli olurken, heykelcikler sahiplerini bu gece Ellen DeGeneres’ın sunumuyla Los Angeles Dolby Theatre’da gerçekleşecek törenle bulacak. Tüm dünyanın bir yıl boyunca beklediği ödüller sadece sinema dünyasını değil aynı zamanda ekonomiyi de yakından ilgilendiriyor. Nitekim ödüllerin yarattığı ekonomi de 200 milyon doları aşıyor.

100 MİLYON DOLAR 'HALI'YA

Oscar Töreni'nin yarattığı yaklaşık çeyrek milyar dolarlık ekonomi içinde en büyük kalemi 100 milyon dolarla kırmızı halıda boy gösteren ünlü yıldızların kıyafet ve mücevher masrafı oluşturuyor. Güvenlik ve tanıtım maliyetleri için de töreni düzenleyen 'Akademi'nin kasasından her yıl yaklaşık 80 milyon dolar çıkıyor.

HEYKELCİKLER 500 DOLAR

İşte Oscar töreninin maliyetleri:

– Yıldızların kıyafet ve mücevherleri: 100 milyon $
– Stüdyoların, Oscar adayı filmleri için düzenlediği tanıtım kampanyaları: 54 milyon $
– Yıldızlar için limuzin ve güvenlik masrafları: 27 milyon $
– Basın mensuplarının konaklama masrafı: 5.5 milyon $
– Tören biletlerinin toplam hasılatı: 5 milyon $
– Törende kullanılan kırmızı halının kirası: 20 bin $
– O kadar parladıklarına bakmayın. Törende dağıtılan Oscar heykelciklerinin tanesi 500 dolara mal oluyor. Bu yıl 24 dalda ödül verilecek. Yani Akademi heykelcikler için 12 bin dolar para harcamış durumda.

EN İYİ FİLM 14 MİLYON $ ALIYOR

ABD'de konuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre Oscar'a adaylık bile filmin gişesini artırırken, olası bir ödülle birlikte gişe performansı da yükseliyor. Buna göre en iyi film dalında ödülü kazanan filmin gişesi 13.9 milyon dolar artıyor. En iyi Kadın oyuncunun gişeye katkısı 2.3 milyon dolar olurken, En İyi Erkek Oyuncu ise stüdyoya yaklaşık 1.1 milyon dolar kazandırıyor. Fakat bazı ödüller var ki filmin yapımcısına erkek ya da kadın oyunculardan çok daha fazla kazandırıyor. Bu alanda stüdyo için en önemli dallar 'En İyi Kurgu', 'En İyi Görüntü' ve tabii ki 'En İyi Yönetmen'.

TELEVİZYON İZLEYİCİSİNİN %64'Ü KADIN

AMERİKAN medya şirketi Nielsen'in araştırmasına göre, dünyanın en büyük pazarlama ve reklam şovuna dönüşen Oscar izleyicisinin yüzde 64'ünü kadınlar oluşturuyor. Ayrıca, ABD'de geçen günlerde düzenlenen Amerikan futbolu etkinliği Superbowl'dan sonra en çok reytingi Oscar ödül töreni alıyor.

KAYBEDENE 'JAPONYA' TESELLİSİ

OSCAR kazanmak tabii ki de çok önemli. Ama törende kazanamayanlara da teselli armağanı var. Her yıl verilen hediye paketlerinin bu yılki değeri 80 bin doları buluyor. Teselli paketinin içinde 16 bin dolarlık bir saç ektirme operasyonunun yanı sıra 15 bin dolar değerinde bir Japonya turu bile var.

GİŞE ŞAMPİYONU AÇIK ARA TİTANİC

ABD'DE Oscar heyecanı yaşanırken, Bloomberg 1978'den bugüne kadar en iyi film ödülünü kazananları gişe performansına göre sıraladı. Gişe gelirlerinin enflasyona göre düzeltildiği ve daha sonra vizyona giren 3D versiyonlarının da dahil edildiği sıralamada birinci sırada açık ara farkla Titanic bulunuyor. Sadece ABD'de bugünün parasıyla 1.1 milyar dolarlık gişe yapan filmin başrol oyuncusu olan Leonardo DiCaprio, bu kez The Wolf of Wall Street filmiyle Oscar'ı kovalayacak. Listenin ikinci sırasında 655.9 milyon dolarla Tom Hanks'in yıldızlaştığı Forrest Gump geliyor. Üçüncü sırada Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü filmi 'Kralın Dönüşü' bulunuyor.Başa dön tuşu