Dünya

Oscar Pistorius, cuma günü hapisten çıkıyor


Oscar Pistorius'un serbest kalmasına şiddetle karşı çıkan Güney Afrika'daki iktidar partisi ANC'nin Kadın Kolları (ANCWL), 200 kadın kuruluşundan imza toplayarak hükümetten tahliyeyi önlemesi için girişimde bulunmasını istedi.

ANCWL'in sözcüsü Jacqui Mofokeng, "Pistorius'un dışarı çıkması kadınlara karşı bir hakarettir. Kapının arkasında Pistorius'un kurşunlarına hedef olarak can veren Steenkamp olayı kanayan bir yaradır. Pistorius'un serbest bırakılması bu yaraya tuz serpmektir" dedi.

DOĞUM GÜNÜNDEN 2 GÜN SONRA SERBEST

Öte yandan 'kusurlu cinayetten' hükme göre 5 yıl hapis cezasının 10 ayını içeride geçiren Pistorius'un serbest bırakılacağı günün, Steenkamp'ın doğum tarihinden 2 gün sonraya denk gelmesi kızlarını kaybeden aileyi yıktı. Medyaya konuşan hukuk mezunu-model Steenkamp'ın annesi June ve babası Barry şunları söyledi:

Değerli kızımızı kaybetmenin acısıyla mücadele ediyoruz. Reeva'nın 32. yaş gününü kutlayacağımız 19 Ağustos bize çok zor gelecek. Ama kızımızın ölümünün intikamını Pistorius'tan da çıkarmak istemiyoruz. Onun sıkıntı çekmesi de kızımızı geri getirmeyecek; ama 10 ay ceza az bir süre.

Olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet ünvanını kazanan Pistorius, Pretoria?'daki Kgosi Mampuru II Hapishanesi?'nden çıkınca amcası Arnold Pistorius?'un evinde kalmaya devam edecek. Ünlü atlet, yaklaşık 2 yıl süren dava sürecinde mahkeme masraflarını karşılamak için evlerini satmıştı. Pistorius'?un mahkemesini dünya medyası canlı vermişti.

(CİHAN)Başa dön tuşu