Köşe Yazarları

Ortadoğu’da Rus-Amerikan Satrancı

Orta Doğu, hala, kapitalizmin kanı olan Enerji’nin hem merkezi, hem de  geçiş noktasıdır. Bu kadar önemli bir bölgede, oyunun kurallarını, nisbeten küçük ülkeler belirleyemez.

Dünya üzerindeki muhtemel gelişmeleri hala belirleyen ANA GÜÇLER, ABD, RUSYA, ÇİN ve AB olarak sıralanmaktadır.

Bunların dışındaki diğer ara güçler, bu güçler arasındaki çelişkilerden faydalanarak, belirli manevralar yapabilir. Ancak yapılan bu manevralar, yukarda yazılan ana güçlerin çıkarlarına dokunduğu zaman, etkisiz hale getirilebilirler.

ABD’nin Arap Baharı’nın devamı olan Suriye operasyonunda, IŞİD bir süre kullanılmış ve bu güç’e izlettirilen politika ile Amerikancı Güçler, Irak ve Suriye’de belirli mevziler kazanmıştı.

Türkiye, bir süre orta bir yol izleyerek, bu çelişmelerin dışında kalmaya çalışsa da, Orta Doğu’daki BATAKLIK, Türkiye’yi tehdit eder hale gelince, çatışma sürecinin bir parçası haline gelmişti.

Özellikle Amerika ve İsrail’in, Orta-Doğu’da Kürtleri kullanarak, İskenderun’a kadar bir koridor oluşturma politikası, Türkiye’nin kendi iç birliği ve Orta Doğu sorununda devre dışı kalması SONUÇLARINA yol açabileceğinden, Türkiye , istemeden , Suriye topraklarında sıcak savaşın bir parçası haline geldi.

Suriye ,Rus hegemonyası altında iken, Rusya’nın , Türkiye’nin AFRİN’e silahlı müdahalede kolaylık göstermesi, Rus SATRANCININ etkili bir hamlesiydi.

Rusya, bu müdahaleyle, Amerikancı Kürtleri, başka bir Amerikancı güç olan Türkiye ile ezdirirken, Türkiye’yi de kendi nüfuz alanına almaya çalıştı.

Türkiye’nin Amerikancı Kürtleri Afrinden çıkartması, öncelikle Amerika’yı tedirgin etti.

Salı günü Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türkiye’nin AFRİN’i yasal sahiplerine devretmesiniz zamanı geldi” açıklamasını yaptı.

Rusya, Amerikanın bölgedeki etkisini, Türkiye ile zayıflatırken, Türkiye’nin Suriye içerisinde mevzi kazanmasını da istememektedir.

Rusya’nın yanısıra, İran da, Türkiye’nin Orta Doğu’da toprak kazanarak genişlemesinden yana değildir.

İran, Erdoğan’ın Sünni Müslümanları birleştirme ve Osmanlı’nın yaptığı gibi, HALİFE OLMA hayalinin tehlikesinin farkındadır.

Türkiye önümüzdeki günlerde, hızla eriyen TL nin ekonomide yaratacağı tahribatın yanısıra, Rusya ve Amerika’nın da  etkili müdahaleci politikalarıyla karşı karşıya kalacaktır.

Amerikan, İngiliz ve Fransız donanmasına ait deniz kuvvetlerinin Orta Doğu’ya doğru hareketlenmesi, Orta Doğu bataklığının daha da çirkefleşeceğinin bir işaretidir.

Amerika ve Rusya, Satranç turnuvalarında önemli başarılar kazanan iki ülkedir. Şimdi satrançlarını, Orta-Doğu’da oynayacak şekilde mevzilenmektedirler.Bu iki gücün dışındaki güçler ise, İsrail vezir pozisyonundadır.İran, Türkiye, Mısır, Suidi Arabistan da bu oyunun önemli taşlarıdır.

Büyük ülkelerin satranç oyununda en fazla ezilecek olanlar, satranç taşlarıyla tavla oynamaya çalışacak olanlardır.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı