Örnek Aile

2 Haziran 2013 Pazar | 10:24
Örnek Aile

Duygu ALAN
Tatlısu’da ikamet eden 6 çocuk babası Cuma Özdemir, 35 senedir ailesinin geçimini seracılıktan elde ettiği kazançla sağlıyor.
Dört evladının annesi, ilk eşini uzun yıllar önce kaybeden Cuma Özdemir, yaklaşık 20 yıl önce yaşamını birleştirdiği eşi ve iki oğlu ile birlikte Tatlısu’da ikamet ediyor.
Her gün saat 05.00’te güne “merhaba” diyen Özdemir çifti, lisede okuyan iki oğlunu okula uğurladıktan sonra köy merkezinin dışında bulunan seralarına gidiyor.
Özdemir çifti, akşam geç saatlere kadar tek geçim kaynakları olan serada çalışıyor.

Okuldan seraya
Okul çıkışı direk seraya giden liseli Özdemir kardeşler ise karınlarını doyurduktan hemen sonra üzerlerini değiştiriyor ve anne babalarına serada yardım etmek üzere işe koyuluyor.
Akşam saatlerinde anne babası ile Tatlısu’daki evlerine dönen Özdemir kardeşler, biraz dinlenip, günlük derslerine çalıştıktan sonra uyuyor.
Okuldan seraya, seradan eve, evden yine okula derken hayatları, ev-okul-iş üçgeninde sürüp giden Özdemir kardeşler, birçok yaşıtları gibi gezip, eğlenmek yerine hayatın yükünü küçük yaşta omuzlarına sırtlamış, yaşıyor.

Her şeye rağmen mutluluk
Seracılık sektöründeki olumsuzluklar ve dört yıl önce seralarının başlarına gelen felaketin ardından kıt kanaat geçinen aile, tüm yaşananlara rağmen dimdik ayakta, hayata halen gülümseyerek bakıyor.
Birbirlerine oldukça bağlı olan ve tamamen sevgi üzerine kurulan Özdemir yuvasında yaşanan huzur ve mutluluk imrendiriyor.
Baba Cuma Özdemir, çocuklarına gönlünden geçirdiği yaşam koşullarını sağlayamamanın hüznünü yaşasa da çocukları bunu hiç dert etmiyor.

Sektördeki sorunlar bitmiyor
Seracılık sektöründe yaşanan sıkıntılar hakkında konuşan Cuma Özdemir, kapısını Havadis okurlarına açtı.
35 yıldır seracılık yaptığını söyleyen Cuma Özdemir, 4 yıl önce 6 dönüm serasında oluşan “Karaşimşek” hastalığı nedeni ile o yıl hiç kazanç sağlayamadığı gibi büyük zarar ettiğini kaydetti.
Yetkililerin 31 bin TL’lik hasar tespiti yaptığını ifade eden Özdemir, 4 yıldan bu yana tazmin edilmediğini belirtti.
“Elimden gelse başka bir iş yapardım” diyen Cuma Özdemir, 4 yıl önce serasını vuran hastalıktan sonra ekonomik olarak büyük sıkıntı çektiğini ailesinin geçimini sağlamak için bir dönem ayrelli toplayıp, sattığını kaydetti.
Sektörde yaşanan diğer birçok sıkıntılara değinen Cuma Özdemir, yerli üretimin yeteri kadar desteklenmediğini savunarak, Hal Yasası geçirilmediği sürece yerli üretimin tükenmeye mahkum olduğunu söyledi.

Özdemir: En büyük servetim huzurum
Birçok seracı gibi halen daha elde ettiği kazanç ile kıt kanaat geçinebildiğini dile getiren Cuma Özdemir, “Bir baba olarak çocuklarıma hak ettiği hayatı sunamamak, onlara harçlık bile verememek dünyanın en kötü şeyidir. Tek hayalim onlara güzel bir gelecek sağlamak ve gençliklerini yaşatabilmek. Ama çocuklarım için bile olsa bu güne kadar kimseye el açmadım. Onlar da bunu istemez zaten. Ben sadece hakkım olanı, zararımın tazmin edilmesini istedim. O da olmadı. Hayat her şeye rağmen güzel. Benim en büyük zenginliğim evimdeki mutluluk ve huzurum” diye konuştu.