Dünya

Orman yangınları 3 eyalete yayıldıSaskatchewan Eyalet İtfaiye Komisyonu, Lac La Ronge Kızılderili Yerleşim Şeridi'ndeki yaklaşık 10 bin kişinin tahliyesine karar verdi. Alevlerin bazı bölgelerde evlere 300 metreye kadar yaklaştığı bildiriliyor.
Saskatchewan Eyalet Çevre Bakanlığı Sözcüsü Steve Roberts, eyalet genelinde halen 114 büyük yangının kontrol altına alınmasına çalışıldığını duyurdu. Roberts, alevlerin Weyakwin kasabasında 1, Wadin Bay'de 3 ve Montreal Lake Yerli Yerleşim bölgesinde 6 binayı tamamen kül ettiğini bildirdi.Saskatchewan'da orman yangınları nedeniyle 916, 969, 165, 102 ve 955 sayılı otoyollar ulaşıma kapandı. Eyaletteki 114 yangına 600 itfaiye eri, 8 yangın uçağı, 53 helikopter ve 18 tankerle müdahale ediliyor.

Orman yangınları, British Colombia eyaletinde de acil durum ilan edilmesine neden oldu. Kelwna, Port Hardy ve Pemberton bölgesini etkisi altına alan alevler nedeniyle yüzlerce ev boşaltıldı. Port Hardy Belediye Başkanı Hank Bood, şehirdeki resmi kurumlara ait barınma ünitelerinin, yangından kaçan ya da evlerinden tahliye edilenlere tahsis edildiğini açıkladı.

Öte yandan Alberta Sağlık Bakanlığı, orman yangınlarının, hava kalitesini olumsuz etkilediğini belirterek, halkı uyardı.

Alberta'nın kuzeyinde halen 120 farklı noktada orman yangınının devam ettiğini açıklayan Alberta Orman Yangınları Merkezi Sözcüsü Geoffrey Driscoll, bin 600 itfaiyecinin yangınları kontrol altına almak için 24 saat aralıksız görev yaptığını söyledi. Geoffrey Driscoll, yangınların kırsal bölgede dağınık olarak yaşayan yerli kabileleri tehdit ettiğini ve ilk etapta insanların tahliyesine öncelik verildiğini kaydetti.

Saskatchewan, Alberta ve British Colombia'da etkili olan orman yangınlarının dumanları, kilometrelerce uzaktan bile görülmeye başlandı. Sadece Saskatchewan eyaletinde 450 bin hektara ulaşan yanan ormanlık alanın, diğer iki eyalette yanan alanlarla daha büyük rakamlara ulaştığı sanılıyor.

Orman yangınlarının etkili olduğu bölgelere, başka eyaletlerden de takviye birlikler katılıyor. Her üç eyalette de etkili olan sıcak, kuru ve rüzgarlı havanın, yeni yangınların çıkmasında etkili olduğu bildiriliyor.

British Colombia Çevre Bakanlığı, eyalet genelinde piknik ve kamp ateşi yakılmasını ve havai fişek atılmasını yasakladı.

Başa dön tuşu