Köşe Yazarları

Orman mı dediniz?Ülkemiz yeşil ada.
Daha doğrusu bir zamanlar yeşili ve denizi ile ünlü olan adamız artık denizinden de yeşilinden de yavaş yavaş nasibini almaktadır.Turizm adası olan ülkemizde yeşilin yavaş yavaş yok oluşunu izlemek canımızı acıtıyor. Her yıl meydana gelen yangınlar maalesef yalnız yeşilimizi yok etmiyor onunla birlikte bir nefes alabileceğimiz alanları da yok ediyor.

Güzelim ülkemizde meydana gelen yangınlar on binlerce ağacı yok ederken, her dikili fidanın hikayesini de bitiriyor.

Birçok fidan çocuklar, doğa severler, öğrenciler, askerler tarafından dikiliyor. Dikilen her fidan bir umutla ve gelecek için ekiliyor. Ama bin bir hayalle dikilen ağaçlar henüz yaş iken ya çobanların koyunları, ya yaban keçileri ya da kendini bilmez birilerinin ormanı ateşlemesi üzerine yok olup gidiyor.

1995 yılından sonra yanan her orman alanı bizi korkutmakla kalmıyor, büyük bir tedirginlik içerisinde bırakıyor. 2008 yılında yine 1995’i aratmayan bir yangın daha yaşandı. Daha sonra biraz daha küçük yangınlar ve o yangınların bıraktığı derin izler…

Biz ormanları sevmiyoruz. Bile bile ateşe verdiğimiz alanların geleceği yok ettiğini bile anlamayacak kadar duyarsızız. Kaldı ki çocuklarımızın geleceğini yok ederken, kimse de bunun için bir şeyler yapmıyor. Her şeyi devletten beklemekle yetinen bir halk olduk. Yani elimizi taşın altına koymaktan çekinir olduk.

Geçtiğimiz gün yine böylesine endişelendiren bir yangın daha yaşandı. Orman Dairesi olaya erken müdahale ederek yangını söndürdü. Ama gel görün ki izi geçmeyecek. Yanan her ormana müdahale edilse de bir şeyleri yok etmek, yerine yenisini dikmek, büyümesini beklemek o kadar kolay bir iş değil. Yıllarca büyümesini beklediğiniz ağaçların bir dakika içerisinde yok olduğunu görmek canımızı acıtıyor.

Öncelikle halkın duyarlı olması ve özenmesi gereken orman alanları için kesin kural ateş yakmamak olmalıdır. Yani orman alanlarında ateş kesinlikle ve kesinlikle yasaklanmalıdır. Bu ülkede ateş yakmasını bilmiyorsak ne mangal keyfine ihtiyaç var ne başka keyiflere.

Tek keyfiniz ormanların kokusunu içinize çekmek olsun.

Başa dön tuşu