Örgütlerden gece kulüpleri kapatılsın ısrarı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Mayıs 30, 2024
Kıbrıs

Örgütlerden gece kulüpleri kapatılsın ısrarı

örgüt-birlikleri

Baraka Kültür Merkezi ve Bağımsızlık Yolu’ndan  bir heyet, bugün İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile görüşerek Anayasa karşısında bir anlamı kalmayan İngiliz Sömürge Dönemi kalıntısı Fasıl 32 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın yürürlükten kaldırılması için hazırladıkları yasa tasarısını, AKP adına ülkemizde açılan temsilciliklerin yasal statüsünü ve gece kulüpleri ile ilgili konuları ele aldı.

Fasıl 32 Yasası Anayasaya Aykırı

Görüşmede ilk olarak Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının,  artık geçerliliği kalmamış Fasıl 32 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası nedeniyle yanlış yorumlanarak Kaymakamlık iznine ve Kaymakamlıkların belirleyeceği koşullara bağlıymış gibi değerlendiriliyor olması konusu ele alındı. Örgütler bu yasanın Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiğini belirterek, uygulanamaz olduğunun mahkeme kararları ile de vurgulandığını anımsattılar. Bu çerçevede Lefkoşa dışı bölgelerde polis ve kaymakamlıklar tarafından zaman zaman ortaya konan ve Anayasal haklarla insan hakları ihlali kategorisine giren pratiklerin önüne geçmek için hazırlamış oldukları yasa tasarısı hakkında bakana bilgi verdiler. Baraka ve Bağımsızlık yolu temsilcileri tarafından yasa değişiklik önerisi yürürlüğe girene kadar Bakanlık tarafından alınabilecek önlemler konusunda da öneriden bulunuldu.


Yabancı Bir Siyasi Parti Olan AKP’nin Temsilciliği Sakıncalı

Görüşmede daha sonra bir süredir kamuoyunu meşgul eden ve Bağımsızlık Yolu tarafından Bilgi Edinme Hakkı kapsamında İçişleri Bakanlığı’na yapılan başvuru ile sorgulanan AKP Temsilcilikleri konusu ele alındı. AKP Temsilciliği adı altında, hiçbir yasal düzenlemeye tabi olmadan yürütülen faaliyetlere dair Bakanlık yanıtında sözü edilen yasal düzenlemenin içeriğine dair bilgi alındı ve görüş alış verişinde bulunuldu. AKP adına açılan temsilciliklerin ülkemizde hiçbir yasal mevzuata uymadığını belirten örgütler, bu duruma sebebiyet veren ve bakanlığın Bilgi Edinme Yasası uyarınca yapılan başvuruya yazmış olduğu cevapta sözü geçen yasal boşluğun dünyadaki diğer siyasal partilerin de ülkemizde nasıl denetleneceği ve koşulları belli olmaksızın ülkemizde faaliyet yürütebileceğinin belirtti. Örgütler, yabancı bir siyasi parti olarak AKP’nin ülkemizde süreklilik içeren kalıcı bir temsilciliğinin ülkemiz siyasi kültürü açısından sakıncalarını da vurguladı.

Örgütlerden Gece Kulüpleri Kapatılsın Israrı

Görüşmede son olarak gece kulüpleri konusu ele alındı. İçişleri Bakanı bakanlığın izleyeceği yolun belirlenebilmesi adına yapılacak olan Gece Kulüpleri Çalıştayı hakkında bilgi verdi. Örgütler ise ülkemizde seks köleliği olduğunu vurgulayarak, gece kulüplerinin kapatılması gerektiğini belirtti. Mevcut koşullarda yapılabilecek pratik öneriler üzerine de konuşularak görüşme sonlandırıldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar